Bilimsel GelişmeMakalelerTıp ve Sağlık

MS Tedavisinde Aşama Kaydedildi

Yapılan ayrı klinik çalışmalarda ocrelizumab adı verilen ilacın , yineleyen düzelen (relaps-remitting) multipl skleroz hastalarında yeni atak oluşumunu ve birincil progresif MS’de yeni semptom oluşumunu önemli ölçüde engellediği ortaya kondu.
Montreal Neurological Enstitüsü’nden Amit Bar-Or ve McGill Üniversitesi Hastanesi’nden Douglas Arnold’ın yer aldığı uluslar arası araştırmacılardan oluşan 3 çalışmanın yürütülmesiyle, ocrelizumab’ın relaps MS hastalarında yeni atak oluşumunu önemli ölçüde engellediği gösterildi. Ayrıca ilaç birincil progresif MS’in neden olduğu semptomları da yavaşlatıyor.
Yapılan bir araştırmada birincil progresif MS’li hastalarda 2:1 oranında ocrelizumab alımı, CD20+B hücreleri yoksunu plasebo ile randomıze edildi.
120 hafta sonunda ocrelizumab verilen hastaların plasebo verilen hastalara göre kat be kat daha iyi olduğu, daha az beyin lezyonu geliştirdiği ve daha az beyin hacmi kaybı olduğu anlaşıldı.
Araştırmacılar ocrelizumabı iki ayrı yineleyen-düzelen(relapse-remitting)MS grubu hasta grubunda (biri 821, diğeri 835 kişi) 1:1 oranında ocrelizumab veya devam eden MS tedavileri ile randomıze edildi. Haftada üç kez cilt altı interferon beta enjekte edildi. Plasebo ile karşılaştırıldığında bir çalışmada ocrelizumab % 46 düşükken, diğerinde % 47 daha az çıktı. Ocrelizumab’ın 12 ila 24 haftada ilerleme riskini ve yeni beyin lezyonu sayısını da azalttığı bulundu.
Araştırmada ocrelizumab tedavisinde % 34,3 infüzyon ilişkili reaksiyon oluştuğu görüldü. Ocrelizumabla interferon kıyaslandığında (1,3’e ;2,9) ciddi enfeksiyon olasılığı sıklığı daha yüksek değil. 4 ocrelizumab hastasında ve interferon tedavisi alan 2 hastada habis tümör gözlendi. İlacın uzun süreli güvenliğini test etmek için ilaveten gözlem gerekiyor.
Araştırmacılar yineleyen-düzelen MS hastalarında, ataklara karşı çok yüksek fayda görülürken, atakların gelişmesinde bağışıklık hücreleri B hücrelerinin önemli bir rol oynadığının da altını çiziyorlar.
Çalışmalar için Roche’dan fon alırken, öncesinde tedavi edilemeyen birincil progresif MS tedavisinde yeni bir aşama olduğu belirtiliyor.

Araştırma New England Journal of Medicine ‘de yayınlandı.

Kaynak :https://www.sciencedaily.com/releases/2017/01/170109113809.htm

Referanslar:

  1. Xavier Montalban, Stephen L. Hauser, Ludwig Kappos, Douglas L. Arnold, Amit Bar-Or, Giancarlo Comi, Jérôme de Seze, Gavin Giovannoni, Hans-Peter Hartung, Bernhard Hemmer, Fred Lublin, Kottil W. Rammohan, Krzysztof Selmaj, Anthony Traboulsee, Annette Sauter, Donna Masterman, Paulo Fontoura, Shibeshih Belachew, Hideki Garren, Nicole Mairon, Peter Chin, Jerry S. Wolinsky. Ocrelizumab versus Placebo in Primary Progressive Multiple Sclerosis. New England Journal of Medicine, 2016; DOI: 10.1056/NEJMoa1606468
  2. Stephen L. Hauser, Amit Bar-Or, Giancarlo Comi, Gavin Giovannoni, Hans-Peter Hartung, Bernhard Hemmer, Fred Lublin, Xavier Montalban, Kottil W. Rammohan, Krzysztof Selmaj, Anthony Traboulsee, Jerry S. Wolinsky, Douglas L. Arnold, Gaelle Klingelschmitt, Donna Masterman, Paulo Fontoura, Shibeshih Belachew, Peter Chin, Nicole Mairon, Hideki Garren, Ludwig Kappos. Ocrelizumab versus Interferon Beta-1a in Relapsing Multiple Sclerosis. New England Journal of Medicine, 2016; DOI: 10.1056/NEJMoa1601277
Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: MS Tedavisinde Aşama Kaydedildi - Herşeyolog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu