Sorting by

×
BiyolojiDeneyselMakalelerTıp ve Sağlık

Basit Bir Kan Testiyle, Koronavirüsten Ölme Olasılığı Yüksek Kişiler Tahmin Edilebilir

COVID-19 pandemisinde sağlık çalışanlarının en zorlandığı problem, hangi hastaların koronavirüsten ölebileceğidir. Evet COVID-19 risk grubunda olan yaşlılar ve sağlık problemi olan kişiler için daha tehlikelidir ama bazı durumlarda 96 yaşında bir hasta semptom bile göstermezken, 21 yaşında sağlıklı bir hasta ölebilmektedir.  Massachusetts General Hastanesi’nden araştırmacılar, doktorlara yardımcı olmak için; elde edilen verileri kullanarak hangi hastaların COVID-19’u en ağır ve şiddetli geçiridiğini gösteren bir parametre aradı.

Araştırmacılar ABD Boston hastanelerinde, yılın başında COVID-19 teşhisi konulan 1,641 hastadan kan numunesi alarak analiz etti. Bu analizin amacı hastalığın şiddetini gösterebilecek moleküler desenleri tespit etmekti. Araştırmacılar daha kompleks kan testi tabanlı biyo işaretlere bakmadan önce, en rutin kan testlerinde bakılan biyo işaretlerine baktı.

“Standart test parametrelerinden biri olan kırmızı kan hücresi büyüklük varyasyonunu gösteren- kırmızı hücre dağılım genişliği ya da diğer adıyla RDW değerinin hasta mortalitesiyle hayli doğru orantılı olduğu görünce şaşırdık. Bu korelasyon hasta yaşı, bazı laboratuvar testleri ve mevcut bazı hastalıklarla da devam ediyor,” diyor araştırmanın yan yazarlarından Jonathan Carlson.

RDW çoğu kan testinde görülen oldukça genel bir değerdir. Yeni araştırmayla RDW’nin yükseldiği hastalarda COVID-19’dan ölme olasılığı 2.7 kat daha fazla görünüyor. Yükselen RDW değerleri, özellikle genç COVID-19 hastalarının mortalitesi açısından daha büyük önem kazanıyor.

Ayrıca araştırmada, hastaların hastanede yattığı süreçte RDW değerlerinin yükselmesiyle, koronavirüsü daha ağır geçirmeye yatkın olduklarının altını çiziyor. İşte bu nedenle araştırmacılar RDW değerinin hastanın durumunu izlemede önemli bir biyo işaretçi olduğunu düşünüyor.

Yani daha önce pek dikkat çekmeyen RDW değerleri, COVID-19 için önemli bir parametre olabilir.

Tabi elde edilen bu bulgular yine daha geniş hasta grubunda doğrulanması gerekiyor. Eğer RDW’nin COVID-19 hastalığının gösterdiği doğrulanırsa, bu hastalara daha fazla hassasiyet gösterilebilir.  

Araştırma JAMA Network Open dergisinde yayınlandı.

Kaynak: Massachusetts General Hospital

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Geri bildirim: En yetkili kurum açıkladı. O değer yüksekse koronayı ağır geçiriyorsunuz - Kayseri İnternet Haber
  2. Geri bildirim: Basit Bir Kan Testiyle, Koronavirüsten Ölme Olasılığı Yüksek Kişiler Tahmin Edilebilir - winally.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu