Mariana Çukurunda Rekor Derinlikte Balık Kameraya Alındı

Japon bilim insanları, denizdeki en derin nokta Mariana çukuruna son teknoloji bir kamera indirerek, 8178 metre derinlikte salyangoz balığını(snailfish) halen yüzebildiğini görüntüledi. Balığın bu kadar derinde zorlu koşullara karşın yüzebilmesini trimetil amin N oksit (TMAO) kimyasalıyla ilişkili olduğu düşünülüyor. Diğer taraftan TMAO kimyasalının yüksek basınç altında balığın büzülüp ölmesini engellediği, böylece bu denli derinlikteki yüksek basınçta yaşayabildiği düşünülüyor.

Diğer taraftan,büyük konsantrasyonlarda TMAO olduğundan daha fazla osmoz olarak denizsuyu çekiliyor. Fakat çok derinlerde TMAO seviyeleri ters osmoz olarak, beyin hücrelerinin şişerek patlamasına neden olabiliyor.

İlk 8152 metrede filme alındı ve Japon Deniz-Dünya Bilim ve Teknoloji Ajansı ve Japon Yayın Şirketi tarafından daha derinlere gönderilebildi.

Ekip 4K kamera kullanarak 7498 m ve 8178 metre derinlikte kayıt yaptı. Derinlik sondadaki iletkenlik,sıcaklık ve basınç sensörüyle tespit edildi. Uskumruyu yem olarak  amfipodlar ve salyangoz balığı çekildi. Sonda 8178 metreye indikten 17 saat 37 dk sonra salyangoz balığı da görüntülendi.

Bu derin deniz olayını videoda görebilirsiniz.

Source: JAMSTEC

Facebook Yorumları

Bu haber 3626 kez görüntülendi.

Hakkında Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve geliştiriyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yılan Derisinden İlham Alan Mühendisler, Kaymaz Taban Kaplaması Üretti

Japon kağıt kesme sanatı kirigami ve yılan derisinden ilham alan MIT mühendisleri, ayakkabıların zemindeki tutuşunu …

3 yorumlar

  1. Bilim ve teknoloji birbirini öyle güzel destekliyor ki etkilenmemek elde değil. Özellikle TMAO kimyasalı (tabii eğer kanıtlandığı takdirde) insanların vurgun yeme gibi risklerini ortadan kaldırabilecek potansiyele sahip. Bir de Dünya da şu politika ve taassup denen zırvalıklardan kurtulsa, insanoğlu yüzyıllarca ulaştığı bu gelişmelere daha kısa sürede ulaşacaktır.

  2. Sira insana geldi

  1. Pingback: Mariana Çukurunda Rekor Derinlikte Balık Kameraya Alındı - Herşeyolog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.