Sorting by

×
BiyolojiMakalelerTıp ve Sağlık

Aralıklı Oruç Diyetinin Yeni Faydaları Ortaya Çıktı

Yeni yayınlanan bir bilimsel araştırmaya göre, aralıklı oruç diyeti daha sağlıklı kilo vermek ve insülin direncini azaltmak açısından faydalı görünüyor. 26 Aralık 2019’da The New England Journal of Medicine ‘de yayınlanan araştırmada Johns Hopkins Tıp Fakültesi’nden Nörolog Mark Mattson aralıklı orucun yeni faydalarını ve kanıtlarını ortaya koydu.

Mattson, 25 yıldır aralıklı orucun etkilerini araştırıyor ve kendini 20 yıl önce bu diyete adadı, “aralıklı oruç sağlıklı bir yaşam tarzının parçası olabilir,” diyor. Johns Hopkins Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde nöroloji profesörü, Mattson bu yeni makaleyle aralıklı oruca dair bilimsel ve klinik uygulamalara açıklık getirerek, hastalarında aralıklı diyet yapmak isteyen doktorlara yardımcı olmak istediğini belirtiyor.

Aralıklı oruç diyetlerinde genellikle beslenme 6-8 saatlik dilimlere sığdırılıyor ve bundan dolayı  5:2(haftada iki gün) aralıklı oruç adı veriliyor. Aralıklı oruç haftada iki günle sınırlandırılıyor.

Hayvanlar ve insanlar üzerinde yapılan bir dizi çalışmalar oruç ve yeme arasında değişen zamanlar hücre sağlığını desteklediğini gösterdi ve muhtemelen yaşa bağlı açlık adaptasyonu sağlayan bir tür metabolik bir anahtarı tetikliyor. İşte bu anahtar açıldığında hücreler depolara daha hızlı ulaşarak, şeker bazlı yakıtı enerjiye dönüştürüyor ve yağı da daha yavaş bir metabolik prosesle enerjiye dönüştürüyor.

Mattson araştırmalarında bu anahtarın kan şekeri regülasyonunu iyileştirdiğini, strese karşı direnci arttırdığını ve enflamasyonu baskıladığını gösterdi. Çoğu Amerikalı birey günde 3 öğün yemek yerken, üstüne bir atıştırıyor. Bu durumda anahtarı hiç tecrübe etmediklerinde yararlarından faydalanamıyorlar.

Yayınlanan makalede, Mattson hem hayvanlar, hem de insanlar üzerinde yapılan araştırmalarda kan basıncı ve kan lipid seviyelerinin düştüğünü, kalp hızlarının dinlenme durumuna geçtiğini gösterdi.

South Manchester Üniversite Hastanesi NHS Güven Fonu tarafından, 100 aşırı kilolu kadın üzerinde yapılan iki araştırmada, 5.2 aralıklı oruç ve normal diyet yapanların aynı miktarda kilo verdiğini fakat insülin duyarlılığı ve göbek yağı azaltmada daha iyi sonuçlar alındığı görüldü.

Beyne İyi Geliyor Olabilir

Ayrıca Mattson, yapılan ilk çalışmalara göre, aralıklı oruç beyin sağlığına da faydalı olabilir. Toronto Üniversitesi’nde yapılan çok merkezli bir klinik denemede , 220 sağlıklı obez olmayan bireyde 2 yıl boyunca yapılan sınırlanmış kalorili diyette, hafızanın geliştiği görüldü. Mattson eğer kanıt elde edilirse, orucun nörodejenerasyon ve bunamayı engelleyen bir ilaç gibi olduğunu söyleyebileceğini iddia ediyor.

Tabi oruç tutmak pek çok kişi oldukça zor gelse de, araştırmacılar zamanla vücut ve beynin bu davranışa alıştığını belirtiyor. Henüz araştırmacılar vücuttaki bu metabolik mekanizmaları tam olarak anlamasa da, faydalarının olduğu açık.

Araştırmacılar aralıklı oruç diyetinin yaşam stili haline getirilmesiyle potansiyel faydalar sağlanabileceğini belirtiyor.

Araştırma Intramural Research Program of the National Institute on Aging ve National Institutes of Health tarafından destekleniyor.

Kaynak: https://www.sciencedaily.com/releases/2019/12/191226084351.htm

Araştırma Referansı:

Rafael de Cabo, Mark P. Mattson. Effects of Intermittent Fasting on Health, Aging, and DiseaseNew England Journal of Medicine, 2019; 381 (26): 2541 DOI: 10.1056/NEJMra1905136

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu