VideobilimYeni İcatlar

Havacılık Firması Gerçek Uçan Kaykay Üretti

ilk gerçek ticari uçan kaykay

Geçtiğimiz birkaç yıl içinde pek çok hoverboard ya da diğer adıyla uçan kaykay konsepti görsek de, bunların gerçek hayatta pek örneğini görmedik. Fakat havacılık şirketi Arca bunu gerçek hayata geçirebilecek ticari bir ürün haline dönüştürdüğünü gösterdi.  ArcaBoard adını verdikleri uçan kaykay belki de , Geleceği Dönüş II’deki kaykaya en yakın teknoloji olarak görünüyor.

En son Hendo ve Lexus uçan kaykaylarını tanıtmıştı. ArcaBoard’ın özelliği ise, ister beton ister kum ister su olsun gerçekten havalanabilen bir uçan kaykay teknolojisi.

Arca Romanya ‘da stratosfer roketleri, balonları üreten ve Google Lunar X Prize ‘da yer alan bir havacılık şirketi. Son teknoloji droneları ABD’de de kullanılmaya başlandı.

 

Peki ArcaBoard nasıl uçuyor ?

ArcaBoard’da havalanmayı sağlamak için 36 adet yüksek voltaj elektrik kanallı türbini sayesinde 272 beygir güç üretiyor ve 195 kilo itiş sağlıyor. Evet doğru duydunuz bu uçan köpük misali şey, normal bir arabadan 3 kat daha fazla güç üretiyor. Lityum – polimer piller sayesinde gerçekten büyük bir güç üretilebiliyor.  Hafif sürücüler için bu güç 6 dakika sürerken, ağır kullanıcılar için 3 dakika uçuş sağlıyor.

Sınırlanmış hızı 20 km /s olan uçan kaykay henüz uygun bir ulaşım aracı olarak düşünülmese de enteresan olacak.

ArcaBoard sürücünün vücuduyla ya da bluetoothla iOS ya da Android cihazlara bağlanabiliyor. Bu sayede stabilizasyon sistemini aktivite edebilir ve el hareketleriyle yönlendirme sağlayabilirsiniz.

145 x 76 x 15 cm boyuyla dev , hantal bir kaykay gibi gözüken Arcaboard kompozit malzemelerden üretildi. Bu nedenle filmdeki gibi Marty Macfly’ın arkasına basıp , havada eline almasını bekleyemiyorsunuz, çünkü 82 kg bir ağırlığa sahip. Şirketin operasyon şefi Gizmag’a ancak iki kişinin taşıyabildiğini belirtti.

Şimdi sıkı durun fiyatı bile belli oldu. Tek şarjla 2 km giden ArcaBoard 19,900 dolardan(Yaklaşık 60 bin tl) satılacak. Bir arabayla aynı fiyata gelen uçan kaykay 6 saatte ancak şarj oluyor, tabi 4500 dolarlık hızlı şarjını almazsanız. Hızlı şarj ise 35 dakika sürüyor.

Nisan 2016’da piyasaya çıkması beklenen uçan kaykayın yeşil,bej ve mavi renkleri olabilir. Hepimizin bir uçan kaykay hayali olsa da, bu sanki uçan halı gibi geldi bana.

hover board arcaboard-3

Kaynak : http://www.gizmag.com/arcaboard-hoverboard-arca-aerospace/41063/

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu