Fizikİlginç BilimVideobilimYeni İcatlar

Lexus’un Uçan Kaykayı Havalandı

lexus-hoverboard pro kaykaycı

Bilimsel açıdan manyetik olarak havada uçan bir kaykay nasıl yapılabilir diye düşünüyorsanız, artık düşünmeyin. Lexus’un Haziran ayında tanıttığı fütüristik reklam projesi(İmkansızı ,mümkün kılarız)  Lexus Hoverboard gerçekten uçan bir kaykay.  Lexus sonunda uçan kaykayını profesyonel kaykaycı Ross McGouran’a denetti. Özel yapım kaykay parkında ,lexus hoverboard’u başlarda biraz zorluk çıkarsa daha önceki hoverboard projelerinden çok daha havalı ve profesyonel bir görüntü sergiledi.

Peki bu kaykay nasıl uçuyor ?

Kaykayın uçması için aynı mıknatısların ters kutuplarının birbirini itmesine benzeyen bir teknoloji kullanılıyor. Fakat bu biraz daha farklı, çünkü burada süper iletkenlerde oluşan manyetik levitasyon görülüyor. Aslında bu Geleceğe Dönüş 2’deki kaykay gibi gözükse de çok daha bilimsel ve gerçek. Kaykayda iki soğutucu (sıvı azot -197 C) hazne içinde süperiletkenlik gösteren bir metal var. Zemin ise beton gibi gözükmesine rağmen ,200 metre uzunluğunda manyetik bir yol içeriyor.

hoverboardkaykay

Daha öncesinde Paris Diderot Üniversitesi’ nden araştırmacılar 2011 McFly’ ın kullandığına benzer bir hover board tanıttı. Bu uçan kaykay manyetizma sayesinde havalanıyordu. Mag Surf adı verilen bu kaykay manyetize bir zemin kullanarak süper iletkenler  sayesinde manyetik levitasyonla havada kalabiliyordu. Süper iletken metaller çok düşük sıcaklıklarda özdirençleri sıfıra düştüğünde çıkan bir olay. Kaykayın altındaki iletken metal – 200 dereceye geldiğinde süper- iletken oluyor ve kaykay havalanıyordu. Süper iletken metalleri manyetik alanda levitasyona uğradığından yüzeyi itiyor ve havalanıyordu. Bu kuvvet kaykayı ileri ya da geri itebiliyor. Süper iletkenlik belki de levitasyona ulaşmak için en iyi yöntem halen bugün.

paris uçan

Süperiletkenler mükemmel diyamagnetler gibi düşünülürse, süperiletken halindeyken, Meissner etkisiyle bütün manyetik alanları iterler. Böylece süpermanyetik levitasyon oluşuyor. Aslında süperiletkenler bu takdirde mükemmel diyamagnetler gibi işliyor.

Sanki Geleceğe Dönüş 2 filminden bir kare gibi gelse de bu uçan kaykay (lexus hoverboard) videosu gerçek.

Lexus Hoverboard’u sadece tanıtım için hazırladığını tekrar söyleyerek, bilim kurgu fanatiklerini üzmeye devam etse de ,bu video bile muhteşem olmuş.

Kaynaklar :

http://www.gizmag.com/lexus-hoverboard-maiden-flight/38781/

https://en.wikipedia.org/wiki/Magnetic_levitation

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu