Sorting by

×
Alternatif Enerjiİlginç BilimTeknoloji HaberVideobilimYeni İcatlar

Goodyear’ dan Elektrik Üreten Lastik Konsepti

Elektrikli arabalar için iyi bir haber daha geldi. Dünyaca ünlü lastik üreticisi Goodyear elektrik enerjisi üreten lastik konsepti BH03’ü Cenevre Uluslararası Otomobil Fuarı’nda tanıttı. Artık elektrikli arabalar Türkiye’de görmeye başladığımız teknolojik bir gelişim sürecinin ürünü ve hatta gereksinimi. Hatta Renault Fluence Z.E ,BMW i3 gibi elektrikli arabalar ülkemizde de satışta. Bu arabalar elektrikle ilerlediğinden, elektrik ihtiyaçlarını dengelemek için ağırlık azaltma gibi yollara gidilse de, bu arabaların Tesla Model S hariç(500 km menzil) menzilleri ancak 100-200 km olabiliyor. Bu şehir içi kullanım için belki de yeterli gibi gözükse de İstanbul gibi metropollerde sıkışık trafikte size belki de bir kabusa neden olabilir. Yine de elektrikli arabalar güneş enerjisi gibi teknolojilerle desteklendiğinde oldukça çevreci ve hatta sıfır emisyon yaratabiliyorlar. Genelde elektrik enerjisi fosil yakıtlardan da elde edildiğinden ne kadar çevreci oldukları tartışılabilir.

Goodyear’ın lastik prototipi , gerçekten bilim-kurgu filminden çıkmış gibi gözüküyor. BH03 konsepti termo-piezoelektrik materyaller sayesinde dururken veya hareket ederken enerji üretebiliyor. Ayrıca ultra siyah malzemeden üretildiğinden, maksimum güneş ışığını absorblayarak ısıyı elektrik enerjisine dönüştürebiliyor.

elektrikli lastik goodyear

elektrikli lastik

Bu sayede elde edilen elektrik doğrudan arabanın bataryasına iletilerek, arabayı şarj ediyor. “Lastiğin içindeki materyaller normal sürüş konumunda dönerek, esneyerek enerji elde etmeye yarıyor. Lastiğin içindeki materyaller  yuvarlanma direncinden yola çıkarak elektrik üretebiliyor, ” olarak açıklıyor Goodyear.

Bu lastik teknolojisi sayesinde elektrikli arabaların menzilleri arttırılabilir.

Kaynak : http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-2986301/Forget-charging-stations-TYRE-soon-power-electric-car-drive.html#ixzz3UA8WTFQ1

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Goodyear’ dan Elektrik Üreten Lastik Konsepti | Bilgi Diyarı Güncel Bilgiler Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu