İlginç BilimVideobilimYeni İcatlar

Denizlerde Boğulmaları Engellemek İçin Cankurtaran İha

project-ryptide

Geçtiğimiz yıllarda ihaların (insansız hava aracı) sipariş ulaştırma veya ambulans göreviyle kullanılabileceğini görmüştük. Ambulans ihalar defibrilatör cihazlarını taşımak için kullanılabiliyor, işte Ryptide adı verilen proje boğulma tehlikesi geçiren yüzücülere can simiti taşıyarak hayat kurtarabiliyor.

Diğer ihaların aksine cankurtaran iha katlanmış ve şişebilir bir can simiti taşıyarak kullanıcıya ulaştırıyor. Bu özel can simiti kendi kendine şişerek kolayca taşınabiliyor. İha tehlike altında olan yüzücüye yetiştiğinde, kumandadaki bir düğmeye basılarak can simiti kişiye atılıyor. Can simiti suya değer değmez, can simidinin yanındaki bir tuz tableti çözünerek karbondioksit kartuşunun delerek can simitini 3 saniye gibi kısa bir sürede şişiriyor.

Proje yarı-zamanlı öğretmen Bill Piedra tarafından Ocak  2014’de başlatıldı. Sonrasında Piedra öğrencileriyle birlikte çalışarak Eylül 2014’de projeyi geliştirdi.

“Ryptide sayesinde herkes can kurtaran olabilir. Normal bir kullanıcıyı baz alarak temel bir model tasarladık. Bu sayede plajlarda, teknelerde,göllerde ve hatta buz pateninde bu ihalar kullanılabilir. Bu sayede buz kırıldığında suya düşenlerde kurtarılabilir,” Piedra.

Ryptide’in üç farklı versiyonu var. En temel model sadece 420 gram ağırlığında ve çoğu drone yani iha modeli için kullanılabiliyor. Çoklu halkalı model ise 890 gram ağırlığı kaldırıyor ve 4 can simiti ve kamera taşıyabiliyor.

Ayrıca bu can simitleri yeniden kullanılabiliyor. Can simitleri Amerikan Plaj Koruma Akademisi (United States Coast Guard Academy – USCGA) ve SOLAS(Uluslararası Denizde Hayat Güvenliği Konvansiyonu )  tarafından onaylandı .

Ayrıca bu ay Ryptide projesi Kickstarter start alacak. Bakalım bu icat Türkiye’ye gelecek mi ?

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu