Sorting by

×
Psikoloji

The Lost Mariner: Oliver Sacks’tan İlham Alan,Bellek Üzerine Güzel Bir Kısa Film

lost mariner

“Hafızanın yaşamımızı şekillendirdiğini fark etmeniz için hafızanızı azar azar yitirmeye başlamanız gerek”  Oliver Sacks (9 Haziran, 1933 – 10 Ağustos 2015) 1985 tarihli Karısını Şapka Sanan Adam isimli klasiğinde “İşim, hayatım hep hastalarla geçiyor – ancak hastalar ve onların rahatsızlıkları beni düşüncelere sevk ediyor, muhtemelen başka türlü varamayacağım düşüncelere,” diye yazmıştı.  Oliver Sacks’ın, tıbbın Dante’si olarak ve bir yazınsal bir form kadar nitelikli klinik vaka araştırmasının yerini sağlamlaştıran kitap hafızanın karmaşası üzerine yazılmış belki de en etkileyici bilimsel tez. “Hastalarım beni sürekli sorgulamaya sevk ediyor ve sürekli olarak sorgulamalarım da beni hastalarıma yakınlaştırıyor,” diye yazmıştı.

Bu hastalardan biri Jimmie G. – “çekici, zeki ve hafızasını yitirmiş” bir adam “Çaresiz, aklını yitimiş, kafası karışmış” yazan duygusuz bir nakil notuyla New York Yaşlı Bakımevi’ne kabul edilmişti. Jimmie G.’nin konu olduğu ikinci bölümde Oliver Sacks usta İspanyol film yapımcısı Luis Buñuel’den bir epigrafla başlar:

“Hafızanın yaşamımızı şekillendirdiğini farketmeniz için hafızanızı azar azar yitirmeye başlamanız gerek. Hafızasız bir hayata hayat denmez… Hafızamız, bizim iç tutarlılığımız, akıl yürütme becerimiz, duygularımız, hattâ eylemlerimiz, demek. O olmadan, biz hiçiz.”

Bu güzel kısa film The Lost Mariner’da, bağımsız animatör Tess Martin Jimmie G.’nin nadir görülen hafıza sorununu fotoğraf kolajlarıyla ve canlı çekimle canlandırıyor. Sonuç ise hafıza noksanlıkları yüzünden sinir harbine uğramış hastaları sürekli sarsan, gerçeklik ve gerçek dışılık arasında kalmaktan ileri gelen kafa karmaşasına dair çarpıcı bir görsel analog. Film aynı zamanda Buñuel’in sözlerindeki, hayâl kırıklığı yaratan ve yine de garip bir şekilde sözlerinin gerçekliğini kanıtlayan doğruluğu ortaya koyuyor.

Karısını Şapka Sanan Adam yirminci yüzyılda yayımlanan entelektüel ve duygusal açıdan zihnimizi en çok zenginleştiren kitaplardan biri olmayı sürdürüyor. Bu kitapla birlikte 2015’in en iyi kitaplarından Dr. Sacks’ın dilimize henüz çevrilmemiş olan On the Move: A Life isimli olağanüstü biyografisini ve edebiyat ve şarkıyla nasıl hayata tutunduğuna dair unutulmaz anılarını okumalısınız. Sonrasında sanatçı Cecilia Ruiz’in hafızanın kusurları üzerine düşüncelerin resmedildiği The Book of Memory Gaps isimli kitabına da göz atın.

The Lost Mariner from Tess Martin on Vimeo.

 

Kaynak: https://www.brainpickings.org/2015/12/23/the-lost-mariner-tess-martin-oliver-sacks/

https://vimeo.com/104099393 https://vimeo.com/104099393

 

Daha Fazla Göster

İpek Bakır

'81 Ankara doğumluyum. Peyzaj Mimarlığı ve İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunuyum. Mimarlık, sanat, dil üzerine ve kendime yakın bulduğum başka alanlarda da Gercekbilim okuyucuları için çeviriler yapacağım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu