Sorting by

×
BilimMakalelerPsikolojiTıp ve Sağlık

Bilim Adamları Beynin Karar Verme Mekanizmasının Olduğu Bölgeyi Keşfettiler

Bilim adamları beynin en küçük parçalarından biri olarak bilinen bir bölümünü tekrar gözden geçirerek, karar vermede önemli bir rol oynadığını tespit ettiler.British Columbia Üniversitesi’nden yayınlanan ve Nature Neuroscience dergisinde yayınlanan araştırma,  depresyon ve davranışları sınırlamayla ilişkili olduğu düşünülen lateral habenula bölgesinin görevinin bugüne büyük çapta yanlış anlaşılmış olduğunu ve bu bölümün maliyet-kazanç gerektiren kararların verilmesinde büyük fayda sağladığı belirtildi.

“ Elde edilen bulgular ev almak ya da iş tekliflerini değerlendirmek gibi önemli kararları verirken, beyinde ne gibi değişimler olduğuna açıklık getiriyor. Ayrıca bilimsel çevrelerde yanlış bilinen beynin bölgesinin ne kadar önemli bir görevi olduğunu hatırlatıyor,” diyor UBC Psikoloji ve Beyin Araştırmaları Merkezi’nden Prof. Stan Floresco.

Bu araştırmada bilim adamları laboratuvar farelerini, gelişigüzel yerleştirilmiş 4 farklı büyüklükteki ödül mamaları arasında seçim yapması için eğitti. Aynı insanlarda fareler gibi seçmeye değeceği zaman büyük peletleri seçti. Fakat risk artınca daha küçük peletleri tercih etti. Önceki araştırmalarda ise farelerin lateral habenula bölgeleri kapatıldığında farelerin risk yüksek olsa da çoğunlukla büyük ödülleri seçtiği görüldü. Bu nedenle fareler çoğu zaman kendileri için en iyi opsiyonu seçmek yerine rastgele seçimlerde bulundu.

Ayrıca elde edilen bulgular depresyon tedavisine dair önemli sonuçlar doğurdu. “ Derin beyin stimülasyonu ile lateral habenula deaktive edilerek depresyonun tedavi edilebileceği düşünülüyordu. Fakat elde edilen bulgular tedavinin hastaları mutlu hissettirmeyebileceğini gösterdi. Hastalar basitçe kendilerini depresyona sokan şeyleri düşünmüyor olabilirler,” diyor Prof.  Floresco.

 

Doktora adayı Colin Stopper beynin tüm fonksiyonunu ve karar verme mekanizmasını anlamak için daha fazla araştırma yapılması gerektiğini belirtiyor. Bununla birlikte karar-verme mekanizmasının anlamanın oldukça önemli olduğunu, çünkü şizofreni ve depresyon gibi benzeri bozukların bu gibi aşamalarla ilgili olduğunu belirtiyor.

 

Kaynak : http://www.sciencedaily.com/releases/2013/11/131124200554.htm

Araştırma Referansı :

  1. Colin M Stopper, Stan B Floresco. What’s better for me? Fundamental role for lateral habenula in promoting subjective decision biasesNature Neuroscience, 2013; DOI: 10.1038/nn.3587
Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu