Sorting by

×
Bilimİlginç BilimTıp ve Sağlık

Günde Kaç Saat Uyumalıyız?

Uyku süresi kişiden kişiye değişkenlik göstermektedir. Kişilerin yaşı, çalışma saatleri ve mutluluk seviyeleri gibi birçok faktör de uyku sürelerini etkilemektedir.

ABD merkezli bir uyku vakfı olan National Sleep Foundation (NSF), ortalama bir yetişkininin günde 7 ila 9 saat arası uyuması gerektiğini belirtmektedir. Ancak, uyumak ve uyanmak için en iyi zamanlar kişiden kişiye değişmekte ve uyku alışkanlığı insanlara göre farklılık göstermektedir.

NSF’in önerilerine göre günde kaç saat uyumalıyız sorusunun cevabı farklı yaş grupları için aşağıdaki gibidir:

 • Yeni doğanlar (0 – 3 ay): 14 – 17 saat
 • Bebekler (4 – 11 ay): 12 – 15 saat
 • Yürümeye yeni başlayan çocuklar (1 – 2 yaş): 11 – 14 saat
 • Okul öncesi çocuklar (3 – 5 yaş): 10 – 13 saat
 • Okul dönemi çocuklar (6 – 12 yaş): 9 – 11 saat
 • Ergenlik dönemindeki gençler (13 – 18 yaş): 8 – 10 saat
 • Yetişkinler (18 – 64 yaş): 7 – 9 saat
 • İleri yaştaki yetişkinler (65 yaş ve üstü): 7 – 8 saat

Saat Kaçta Uyumalıyız?

Yaş arttıkça, insanların uyku ihtiyaçları azalmaktadır. Ancak saat kaçta uyumamız gerektiği sorusunun cevabı kişiden kişiye değişmekte, dolayısıyla en verimli uyku saatleri de kişiler arasında farklılık göstermektedir.

Kişilerin bilgisayarlarından alarm kurmalarına imkan sağlayan bir internet sitesi olarak Online Alarm Kur, yaptığı araştırmada Türklerin en çok saat 23:00 ila 00:00 arasında uyumayı tercih ettiklerini; Amerikalıların ise ağırlıklı olarak 22:00 ila 23:00 saat aralığında uyumayı tercih ettiklerini raporlamaktadır. Peki biz hangi saatlerde uyumalıyız?

Sabah erken kalkmanız gerekmekte ise, en az 7 saat uyumak üzere uyku planlaması yapmayı düşünebilirsiniz. Ortalama bir çalışanın sabah 6:00 ila 7:00 arasında uyandığını düşünürsek, çalışan biriyseniz sağlıklı bir uyku süresi için en geç 23:00’da yatakta olmaya dikkat edebilirsiniz.

Yukarıdaki araştırma, çoğu Türk’ün gerçekten de saat 23:00 gibi yatağa gittiğini ve en az 7 saat uyuduğunu göstermektedir. Ancak, gece saat kaçta uyumalıyız sorusu hala kafanızı kurcalıyorsa, yukarıdaki araştırmaları ve istatistikleri göz önünde bulundurarak, kişisel ideal uyku saatinizi hesaplamak üzere programlanmış uygulamalardan birini kullanabilirsiniz.

 

Uyku Kalitesi Nasıl Arttırılır?

ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri, daha kaliteli bir uyku için aşağıdaki önerileri sunmaktadır:

 • Uyku saati konusunda tutarlı olun. Mümkünse hafta sonları ve tatiller de dahil olmak üzere her gece aynı saatte yatın ve her sabah aynı saatte kalkın.
 • Yatak odanızın sessiz, karanlık ve ideal sıcaklıkta olduğundan emin olun.
 • Yatak odanızdan TV, bilgisayar ve akıllı telefon gibi elektronik cihazları çıkarın.
 • Yatmadan önce ağır yemek yemekten kaçının. Kafeinden ve alkolden uzak durun.

Yatmadan önce egzersiz yapabilirsiniz. Böylece, daha kolay uykuya daldığınızı gözlemleyeceksiniz

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Geri bildirim: Günde Kaç Saat Uyumalıyız? Uyku süresi kişiden kişiye değişkenlik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu