BiyolojiTıp ve Sağlık

Aşırı Yemek ve FTO Geni Arasındaki İlişki

aşırıyeme

Aşırı yemek; “ihtiyaçtan fazla yemek” veya “yedikleri üzerinde kontrol sağlayamama” anlamına gelir. Son yıllarda özellikle gençlerde ve çocuklarda yaygın olarak görülen obezitenin de en temel nedeni olan aşırı yeme, birçok genetik ve çevresel faktöre dayanır. Şunu bilmekteyiz ki ,ergenlik ve yetişkinlik dönemlerindeki bireylerin %10’u aşırı yemektedirler.

Aşırı yeme geni olarak şu anda tek bir geni tarif edemesek de, FTO adı verilen bir genin belirli bir varyasyonuna sahip olan genç bireylerde diğerlerine oranla %20 – 30 daha fazla aşırı yeme davranışı ve obezite görülür. Fakat şunu unutmamalıyız ki aşırı yeme davranışı birbirinden bağımsız birçok genetik ve çevresel faktörden etkilenebilir.

Bu ve bu tür genetik ve biyolojik tabanlı veriler elde edildikçe, aşırı kilolu veya obez olma durumuna geçmeden ve bunlardan kaynaklanan sağlık problemleriyle yüzleşmeden önce bu tür riskli bireyleri tespit edecek stratejiler geliştirilecektir. Bu şekilde güçlü bir önlem mekanizması da oluşturulacaktır.

Ayrıca bu tür genetik bağlantıların tespiti; aşırı yeme davranışının nasıl bu denli bir hastalık haline geldiğini gösterecektir.

Referans ve İleri Okuma

Nadia Micali, Alison E. Field, Janet L. Treasure, David M. Evans. Are obesity risk genes associated with binge eating in adolescence? Obesity, 2015; 23 (8): 1729 DOI: 10.1002/oby.21147

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Aşırı Yemek ve FTO Geni İlişkisi - Biyogaraj

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu