BilimKimyaNanoteknolojiTıp ve Sağlık

Yeni Keşfedilen Nano Parçacık Sadece Servikal Kanser Hücrelerini Hedef Alıyor

nanokanser

Birçok kanser türünün tedavisinde en çok umut vadeden teknolojilerden biri olan nanoteknoloji sayesinde, sonunda  vücudun sadece kanserli dokusunu hedef alarak diğer dokularının gelişimine zarar vermeyen bir kanser ilacı  geliştirildi. Meksika Ulusal Otonomi Üniversitesi , Zaragoza Yüksek Araştırmalar Fakültesi’nden bilim insanları ölümcül rahim ağzı tümörlerine karşı bir tedavi geliştirdi.

Hayvan modellerinde test edilen bu tedavi, kanser hücrelerini öldürücü bir protein olan interlökin-2 (IL-2) içeren nanoyapılı bir bileşik ile uygulanıyor.

Projenin başındaki araştırmacı Rosalva Rangel Corona’ya göre; servikal (rahim ağzı) kanserinde interlökinin antitümör etkisi, tümör hücrelerinin interlökin-2 için reseptörler (almaçlar) üretmesi ve IL-2 proteininin bu almaçlara bulmaca (puzzle) parçaları gibi bağlanması sonucu meydana geliyor.

Araştırmacı, bu nano parçacıkları tümör hücreleri ve T-lenfositler arasında çalışan bir köprü olarak açıklıyor. IL-2, bu nanopartikülün yüzeyinde bulunuyor ve kanser hücresiyle bağlantı kurup biyolojik aktivitesini bitirmek için bir nevi anahtar rolü alıyor.

Ayrıca bu nanopartikül, IL-2’nin tümör alanında yoğunlaşmasını ve orada yığılmasını sağlıyor. Böylece bu protein kanda dolaşmak yerine, görev başında bulunuyor.

IL-2’nin nano vektör yani taşıyıcılarla vücuda alınması, yüksek dozda alınması sonucu ortaya çıkan yan etkileri azaltıyor. Bunlar; ateş, hipotansiyon, sıvı tutulumu ve santral sinir sistemi hasarı gibi etkiler olabiliyor.

İnterlökin-2’nin aktif T hücreleri tarafından üretilen bir sitokin proteini olduğu biliniyor. IL-2 için taşıyıcı olan nanopartikül ise, bu maddeyi kanser hücrelerindeki reseptörlere taşıyor, onları doyuruyor ve hücreleri öldürüyor. Bunun yanısıra organizmanın immün yanıtını aktifleştirmek için T hücreleri ile bağlantı kuruyor. Tümör hücreleri ve immün sistemi aktive eden hücreler arasındaki bu olay adeta bir güdümlü füze atışına benziyor.

Hastalık nedeniyle immünsuprese, yani bağışıklık sistemi baskılanmış kadınlar, nispeten daha az interlökin üretiyorlar. Bu yüzden nanopartiküllerin kullanımı bayan hastalar için oldukça faydalı olabilir. Araştırmacı, çalışmalarını basılı halde yayımlayabilmeleri ve topluma fayda sağlayabilmesi için gruplarının farmasötik düzenlemeleri yerine getirmeleri gerektiğini vurguluyor.

Kadınlarda büyük risk taşıyan rahim ağzı kanserleri umarız bu yöntemle tedavi edilebilir. Diğer kanser tipleri için nanoteknoloji araştırmaları sürüyor.

Kaynak : http://www.sciencedaily.com/releases/2014/03/140314212122.htm

Araştırma yeni yazarımız tıp öğrencisi Kadir Büyükyapıcı tarafından türkçeleştirildi .

 

Daha Fazla Göster

Kadir Büyükyapıcı

1993 Aydın doğumluyum. Akdeniz Üniversitesinde Tıp Fakültesi okuyorum. Hem mesleğimde daha iyi olmak, hem de ülkemizde bilimin gelişmesine destek olmak için www. gercekbilim.com’ da yazıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen sitenin tek gelir kaynağı olan reklamları görmezden gelmeyin, adblock ücretsiz websitelerini bitirecek tek şeydir.