BiyolojiTıp ve Sağlık

Biyopsiye Gerek Kalmadan Bir Damla Kan Numunesinden Kanser Türü ve Teşhisi Yapılabilir

Blood Sample

Normalde kanser teşhisi için, yayılan kanseri tespit edilmesi biyopsi numuneleri ve bir kaç test ile sağlanır. İsveç Umeå Üniversitesi’nden araştırmacılar sadece bir damla kan numunesi ile kanseri % 96 doğrulukla tespit edebilecek bir yöntem geliştirdiler. Testte kandaki trombositlere bakılarak , RNA odaklı kanser teşhisi yapılabiliyor.

Daha önce de Bradford Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada UVA ışığı analiziyle kan örneklerinde DNA ışık analizi yaparak, kanserin varlığını tespit edebilmişti. Buna karşın, Umeå Üniversitesi’nde araştırmacılar farklı bir yol izleyerek RNA profillerini incelediler.

Araştırmada tümörlerin trambositlerin RNA profillerini nasıl yönlendirerek, özellikle kanda bıraktığı kanser izleri araştırıldı.  Araştırmacılar tümörler tarafından eğitilen trombositlere (tumor-educated blood platelets -TEPs) bakarak sadece kanserin varlığını değil, vücuttaki konumunu bulmayı hedefliyor.

283 hastadan alınan kan numunelerinin 228’sinde bazı kanser türleri olduğu biliniyordu.  Yapılan analizde kanser % 96 doğrulukla, türü % 71 doğrulukla bulundu. Ayrıca bu sonuçlar sayesinde kanserler arasındaki moleküler farklılıklar olduğu açığa çıktı. Böylece doktorlar her hasta için en uygun tedavi metodunu seçebilir.

Bu sayede gelecekte akciğer kanseri gibi türleri teşhis etmek için, doku biyopsilerine ihtiyaç duyulmayabilir. Sadece bir damla kanla yapılabilecek testler erken teşhis için önemli bir gelişmedir.

Araştırma bulguları Cancer Cell dergisinde yayınlandı.

Kaynak : GİZMAG

Araştırma Referansı :

Cancer Cell, Article: RNA-Seq of Tumor-Educated Platelets Enables Blood-Based Pan-Cancer, Multiclass, and Molecular Pathway Cancer Diagnostics. Myron G. Best, Nik Sol, Irsan Kooi, Jihane Tannous, Bart A. Westerman, François Rustenburg, Pepijn Schellen, Heleen Verschueren, Edward Post, Jan Koster, Bauke Ylstra, Najim Ameziane, Josephine Dorsman, Egbert F. Smit, Henk M. Verheul, David P. Noske, Jaap C. Reijneveld, R. Jonas A. Nilsson, Bakhos A. Tannous12, Pieter Wesseling12, and Thomas Wurdinger.

DOI: 10.1016/j.ccell.2015.09.018

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu