Cumartesi , Eylül 21 2019
Anasayfa / Haberler / Çin’in Organ Nakli Kaynağı Onaylandı: Suçlular ve Uygurlar

Çin’in Organ Nakli Kaynağı Onaylandı: Suçlular ve Uygurlar

Çin’in organ nakilleri için nasıl bir kaynak kullandığın yıllardır kafaları kurcalamaktaydı ve yeni bulgular korkularımızı destekliyor. Yıllar öncesinde Çin’de insan haklarını çiğneyerek organ nakli için suçluların ya da mualiflerin organlarını kullandığı duyulmuştu.

“Sonuçlar gösteriyor ki, gerçekten pek çok insan sebepsiz yere korkunç şekilde öldü ve birçoğu da benzer şekillerde acı çekti. Bu uygulamanın durmadığına ve China Tribunal halen devam ettiğine inanıyor,” diyor Sir Geoffrey Nice QC panelin son gününde.

Organ nakli  için bekleme süresinin çok kısa olması(1 hafta veya daha az) tüm bu organların nerden geldiğine dair büyük şüphe uyandırmaktadır. 2016’da 10 günlük bir süreçte 30 resmi donör olmasına rağmen 640 organın nakledilmesi gibi anormal durumlar yaşanıyor.

Bu gibi kaygılardan dolayı Çin’de binlerce bilimsel makalenin etik olmayan organ kaynaklarına güvenmeleri nedeniyle ifşa olma olasılığı var.

Daha önce suçlu idam bölgesinde çalışan Enver Tohti , iyi kestiği ve hızlı çalıştığı için bölgeye çağrılmıştı. Kurban kafasından vurulduktan sonra yol kenarına atılarak karaciğer ve böbrekleri çıkarılırken, Enver çok korkunç bir keşifte bulundu. “Karaciğer ve böbrekleri çıkarmak için kurbanı keserken, kurban mücadele etmeye başladı fakat çok zayıf olduğundan karşı koyamazdı,” diyor The Telegraph’a Enver Tohti.

Ayrıca Çinli Doktorlar ruhani bir grup olan Falun Gong’dan insanların organ kaynağı olarak kullanıldığını da kabul etti.

China Tribunal yıllardır organ kaynağı olarak Falun Gong üyeleri ve Uygur Türklerinin de zorla kullanıldığını buldu. Bu da Uygurlara yapılan işkencenin boyutunu gözler önüne seriyor.

İnsanları öldürerek zorla organlarının alınması insanlık suçu ve soykırıma giriyor. Her yıl Çin 90,000 organ nakli yapıyor ve bu korkunç endüstrinin yıllık değeri 1 milyar doları buluyor.

Organizasyonun websitesinde kanıtlara dair kısa bilgileri bulabilirsiniz.

Kaynaklar: https://www.sciencealert.com/our-worst-fears-about-where-china-s-human-organs-come-from-were-just-confirmed,

Orjinal dökümanlar

Facebook Yorumları

Bu haber 22962 kez görüntülendi.

Hakkında Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve geliştiriyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Çinli Bilim İnsanları Diş Minesini Onarmayı Başardı

Çinli bilim insanlarının Science Advances dergisinde yayınladığı makaleye göre, yeni geliştirilen bir solüsyon yardımıyla hasar …

2 yorumlar

  1. Pingback: Çin’in Organ Nakli Kaynağı Onaylandı: Suçlular ve Uygurlar ! - winally.com

  2. Pingback: Çin’in Organ Nakli Kaynağı Onaylandı: Suçlular ve Uygurlar ! - Gündem Sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.