Sorting by

×
HaberlerTıp ve Sağlık

Çin’in Organ Nakli Kaynağı Onaylandı: Suçlular ve Uygurlar

Çin’in organ nakilleri için nasıl bir kaynak kullandığın yıllardır kafaları kurcalamaktaydı ve yeni bulgular korkularımızı destekliyor. Yıllar öncesinde Çin’de insan haklarını çiğneyerek organ nakli için suçluların ya da mualiflerin organlarını kullandığı duyulmuştu.

“Sonuçlar gösteriyor ki, gerçekten pek çok insan sebepsiz yere korkunç şekilde öldü ve birçoğu da benzer şekillerde acı çekti. Bu uygulamanın durmadığına ve China Tribunal halen devam ettiğine inanıyor,” diyor Sir Geoffrey Nice QC panelin son gününde.

Organ nakli  için bekleme süresinin çok kısa olması(1 hafta veya daha az) tüm bu organların nerden geldiğine dair büyük şüphe uyandırmaktadır. 2016’da 10 günlük bir süreçte 30 resmi donör olmasına rağmen 640 organın nakledilmesi gibi anormal durumlar yaşanıyor.

Bu gibi kaygılardan dolayı Çin’de binlerce bilimsel makalenin etik olmayan organ kaynaklarına güvenmeleri nedeniyle ifşa olma olasılığı var.

Daha önce suçlu idam bölgesinde çalışan Enver Tohti , iyi kestiği ve hızlı çalıştığı için bölgeye çağrılmıştı. Kurban kafasından vurulduktan sonra yol kenarına atılarak karaciğer ve böbrekleri çıkarılırken, Enver çok korkunç bir keşifte bulundu. “Karaciğer ve böbrekleri çıkarmak için kurbanı keserken, kurban mücadele etmeye başladı fakat çok zayıf olduğundan karşı koyamazdı,” diyor The Telegraph’a Enver Tohti.

Ayrıca Çinli Doktorlar ruhani bir grup olan Falun Gong’dan insanların organ kaynağı olarak kullanıldığını da kabul etti.

China Tribunal yıllardır organ kaynağı olarak Falun Gong üyeleri ve Uygur Türklerinin de zorla kullanıldığını buldu. Bu da Uygurlara yapılan işkencenin boyutunu gözler önüne seriyor.

İnsanları öldürerek zorla organlarının alınması insanlık suçu ve soykırıma giriyor. Her yıl Çin 90,000 organ nakli yapıyor ve bu korkunç endüstrinin yıllık değeri 1 milyar doları buluyor.

Organizasyonun websitesinde kanıtlara dair kısa bilgileri bulabilirsiniz.

Kaynaklar: https://www.sciencealert.com/our-worst-fears-about-where-china-s-human-organs-come-from-were-just-confirmed,

Orjinal dökümanlar

https://chinatribunal.com/reading-material/
https://chinatribunal.com/final-judgement-report/
Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Geri bildirim: Çin’in Organ Nakli Kaynağı Onaylandı: Suçlular ve Uygurlar ! - winally.com
  2. Geri bildirim: Çin’in Organ Nakli Kaynağı Onaylandı: Suçlular ve Uygurlar ! - Gündem Sağlık

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu