Sorting by

×
Teknoloji HaberVideobilim

Tesla Tümüyle Otonom Sürüşe Sahip Aracını Gösterdi

Geçtiğimiz gün ünlü elektrikli araba üretici TESLA başlangıçtan sonuna kadar otonom sürüş sergileyen bir arabanın videosunu paylaştı. Araç sürücüyü aldıktan sonra, sonuna kadar bütün kurallara riayet ederek, kişiyi adrese taşıyor ve kendi kendine park yeri bulup parkediyor. Araç sokakları, trafik işaretlerini ve hatta engelli park yerini bile tanıyarak, kişileri güvenli bir şekilde adrese taşıyor. Hatta usta bir sürücü gibi paralel parkta yapıyor.

Videoda sürücü yasal nedenlerle güvenlik amacıyla direksiyonda bekliyor.

Yeni tanıtılan videoda tümüyle kendi kendine sürüş ekipmanıyla donatılan, güvenlik  açısından insan sürücüden daha iyi bir performans sergiliyor.

Aracı çevreleyen 8 kamera 360 derece ve 250 metreye kadar izleme sağlıyor. Radar , yeni onboard bilgisayar sayesinde önceki Teslalardan 40 kat daha güçlü bilgi işleme kabiliyeti kazandırıldığı belirtiliyor.
Tümüyle otonom sürüş, Tesla araçlarında bugünde mevcut olan otopilot teknolojisinin bir basamak ilerlemiş halidir.

Arabayı çağırmak istediğinizde cep telefonundaki bir uygulamayla çağırıp, kendinizi dilediğiniz yere bıraktırabiliyorsunuz.

Şu an bu sistemler mevcut Teslalarda olsa da, bu şekilde bir sürüş için önce sistemin valide edilmesi ve de yetkili kurumlardan izin alınması gerekiyor. Tesla aracı 1.600.000 km deneyerek güvenirliğini kanıtlayacak.

Yakın bir zamanda tümüyle otonom araçlar piyasaya sürülebilir.

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Tesla Tümüyle Otonom Sürüşe Sahip Aracını Gösterdi - Herşeyolog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu