MühendislikTeknoloji HaberVideobilimYeni İcatlar

Xiaomi Cihazları Uzaktan Kablosuz Şarj Edecek Bir Sistem Tanıttı

Nikola Tesla’nın kablosuz elektrik hayali gittikçe hayatımıza girmeye başlıyor. Çinli akıllı telefon devi Xiaomi, akıllı telefonları ve akıllı cihazları odanın içindeyken, kablosuz şarj edebilen yeni bir teknoloji tanıttı. Mi Air Charge adını verdiği teknoloji sayesinde telefonunuzu hiçbir yere bağlamadan, ortamdaki kablosuz elektrikle şarj edebiliyorsunuz.

Xiaomi’nin tanıttığı demoda küçük bir kutu boyutundaki kablosuz şarj cihazıyla, cihazları şarj edebiliyorsunuz.

Mi Air Charge kutusu küçük bir sehpa veya bilgisayar kasasına benziyor. Bu kutunun içinde odada telefonunuzun konumunu belirleyen 5 faz anteni var. Faz kontrol dizisi ise telefonunuza milimetre genişliğinde dalgalar yollayan 144 anten barındırıyor.

Bu tekniğe beamforming(ışın şekillendirme) deniyor. Böylece sinyaller oda boyunca saçılmak yerine, spesifik bir cihaza doğrudan kablosuz sinyaller olarak gönderiliyor. Mevcut teknoloji birkaç metreye kadar 5W şarj vadediyor ve koltuktan veya diğer nesnelerden ötede çalışıyor.

Bununla beraber, bu şarjın işe yaraması için telefonun pozisyonunu yayınlayacak bir radyo antenine ihtiyacı var. Ayrıca bataryanın milimetre dalga sinyalini almasını enerji almasını sağlayacak 14 ayrı antene daha ihtiyacı var.

Bu bilim-kurgu filmlerinden çıkmış gibi görünen cihaz, aynı anda bir çok cihazı şarj edebiliyor. Ayrıca Xiaomi bu cihaz sayesinde akıllı saatler, hoparlörler,masa lambalar ve evdeki diğer akıllı aletlerin de şarj edilebileceğini söylüyor.

Xiaomi, Mi Air Charge sisteminin ne kadara mal olacağını veya ne zaman piyasaya çıkacağını henüz belirtmedi. Fakat bazı şirketler teknolojinin 2022’den önce gelmeyeceğini düşünüyor.

Tanıtım videosunda uzaktan kablosuz şarj sisteminin nasıl çalıştığını görebilirsiniz.

Kaynak : https://newatlas.com/mobile-technology/xiaomi-mi-air-wireless-charging/

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu