Fizikİlginç BilimMühendislikVideobilim

Normal Merceklerle Sağlanan Görünmezlikte Yeni Adımlar Atılıyor

Rochester Üniversitesi’nden bilim insanları düz ekranlar kullanarak geniş açıda görünmezlik yaratmayı başardılar. Yeni geliştirilen teknoloji sayesinde önceki cihazlara oranla , mevcut materyallerle ucuz ve eşi görülmemiş konfigürasyonlar yaratılabiliyor.

Rochester ‘dan araştırmacıların kavram kanıtlayıcı olarak gösterdiği yeni kurulum, halen Rochester görünmezlik lenslerinin ulaştığı mükemmel görüntülemeye erişemiyor. Fakat yine de giderek daha yüksek çözünürlüklü ekranların mümkün olmasıyla, dijital integral görünmezlik pelerinin mümkün olabileceği gösterildi.

Ayrıca Rochester görünmezlik peleri sadece birkaç açı ile sınırlıydı ve görünmezliği sağlamak için  büyük pahalı lensler kullanmak gerekiyordu.

Bilgiyi bağımsız parçalara bölerek , dijital kamera ve dijital ekran kullanarak görünmezlik yaratmak mümkün. Rochester’ndan araştırmacılar kamera kullanarak, arkayı tarıyor ve ekrandaki her piksel  bilgiyi kodlayarak, seyircinin durduğu konuma göre eşsiz bir görüntü sağlayabiliyor. Bunu yaratmak için pek çok görüntü ve ince yapraklı dış bükey yarı silindirik lens dizileri (lentiküler) kullanıldı. Bu sayede arka planda çoklu resimlerin olduğu planlar yapabilir, farklı pozisyonlarda bakış açılarına denk getirilebiliyor. Eğer izleyici bir kenardan diğer kenara giderse, arka planın bir kısmı hareket ederek, ekranın olmadığı yeri dolduruyor. Böylece ekranla arka plan arasında kalan her şey perdelenerek görünmez kılınıyor.
Doktora öğrencisi Joseph Choi ve danışmanı Fizik profesörü John Howell ekranı bir dakikada güncelleyen bir sistem geliştirdi. Yakında eş zamanlı olarak, düşük çözünürlüklü bile olsa güncelleme yapan bir sistem bekleniyor.

Matematiksel açıdan bir nesne hareket halinde bile olsa şeklini deforme etmeden görünmez kılmayı amaçlıyor. Nesneyi bir açıdan sensör dizileriyle (etkili kameralarla) sarmak  ve diğer tarafta pikseller halinde mini sensörler olması gerekiyor. Choi ve Howell’ın yaklaşımında ise hangi sensörün, hangi pikseli besleyeceği tanımlanarak, nesne orada olmasa bile arka planı göstermesi planlanıyor. Benzeri bir numara reklamcılıkta kullanılsa da bu teknikte sadece bir açıdan bakılabiliyordu.  Rochester’ın grubunda örneğin bir araba ,belli bir bakış açısı belirtilmeksizin görünmez kılınabiliyor.

https://www.sciencedaily.com/releases/2016/05/160519120708.htm

Referans:

  1. Joseph S. Choi, John C. Howell. Paraxial ray optics cloaking. Optics Express, 2014; 22 (24): 29465 DOI: 10.1364/OE.22.029465

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu