İlginç BilimKimyaVideobilim

Isıtıldığında Kile Dönüşen Plastik Üretildi

kil

Yeni nesil bir plastik ısıtıldığında kile dönüşebiliyor. Özel bir poliüretan geliştiricisi tarafından yapılan plastik 60 C derece üzeri sıcaklığa eriştiğinde sertleşerek kil benzeri bir malzemeye dönüşüyor. Polysis firması tarafından geliştirilen malzeme ısıtıldığında kile dönüşen bir plastik, düşük harf “h-haplafreely” ile tanıtılıyor.

Ürünü sıcak suya daldırdığınızda ya ısı tabancasıyla ısıttığında, kolayca şekil alabilen bir plastiğe dönüşüyor ama soğuduğunda ilk sertliğine ulaşarak şekillenmiş oluyor. Oda sıcaklığında malzeme sert olarak kalıyor.

Polysis geliştirme bölümünden Takato Mori ürünün diğer ürünlerden 10 kat daha uzun bir şekilde sert kalabildiğini belirtiyor. “ Hatta çekme direnci mevcut ve normal kauçuktan üç kat daha güçlü. Bu da bu malzemeyi koparmayı zorlaştırıyor,”diyor Takato Mori.

Bu malzemeyi ayırmak oldukça zor ve diğer malzemelere kolay yapışmıyor. Diğer plastiklerden daha yumuşak. Kaplama malzemesi olarak düşünülürse , uygulandığı ürüne zarar vermeyecektir. Diğer açıdan maliyetleri düşürebilir. Defalarca ısıtılıp kile dönüştürülebilmesi açısından kılavuz ve mastar hatlarının maliyetini düşürmesi muhtemel.

Günlük kullanım için düşünülürse, stabil olmayan malzemeler için kullanılabilir. Örneğin motorsiklet elcikleri , koruyucu kaplar için kullanılabilir.

Polysis’in sattığı tabakalar 40cm x 40cm ve 4mm kalınlığında ve aylık 1000 tabaka satmayı amaçlıyor. Ayrıca bu tabakalara rulo şeklinde de erişmek mümkün. Polysis 70,80 ve 100 derecelerde eriyecek tabakalar üzerinde de çalışıyor. Düşük enerjide eritmek için daha az enerji gerektiğinden başlangıç olarak 60 derecelik malzeme üretildi.

Kaynak : liderlervadisi

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve geliştiriyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen sitenin tek gelir kaynağı olan reklamları görmezden gelmeyin, adblock ücretsiz websitelerini bitirecek tek şeydir.