BilimHaberlerUzay-ZamanVideobilim

NASA Antares Roketinin İnfilakına İlişkin Açıklama Yaptı

 

antares patlama antares destek

 

NASA Cygnus insansız destek gemisini Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) taşıyan Antares roketinin fırlatma esnasında patlamasının üzerinden birkaç saat sonra açıklama yaptı. Uzay ajansının verdiği bilgiye Wallops Adaları, Virjinya’daki fırlatma istasyonundan fırlatılan 240 tonluk roket birkaç saniye sonra alevler içinde düştü. İtfaiyeciler tarafından kordon içine alınan bölge hipergolik yakıt ve katı madde kalıntıları içinde kaldı.

Roketin fırlatıldıktan 10 -12 saniye sonra katastrofik anomali yaşadığını ve bu nedenle bölge güvenlik memurunun roketin otomatik imha prosedürünü uyguladığını açıkladı. Olayda hiçbir personelin yaralanmadığı bazı parçaların suya yayıldığı belirlendi.

Basın konferasında NASA ve Orbital Science temsilcileri patlamada 200 milyon dolarlık mekiğin yok olduğunu ve  yer üstü istasyon tesislerinde hasar olduğu belirtiliyor. Fırlatma tamponunda hasarlar olduğunu fakat bazı sistemlerde halen basınç olduğu ve bu nedenle ciddi bir hasar almadığı belirtildi.Buna rağmen kazanın büyüklüğü halen kesin olarak değerlendirilemedi.  Ayrıca uzay mekiği işleme tesislerinde problem olmadığı belirtiliyor.

İnfilak eden Cygnus ISS’e 2200 kg’lık bir kargo taşıyordu. Bununla beraber Uluslararası Uzay İstasyonu destek olmadan 4-6 ay daha çalışabilir. Ayrıca SpaceX Dragon destek gemisi Çarşamba günü hazırlanmaya başladı. Yeni destek mekiğinin  9 Aralık’ta gönderilmesi planlanıyor .

Ayrıca patlamada Planetary Resources’un asteroit madenciliğine başlaması için gereken sırt kargosu da yok oldu. NASA bölgede inceleme yapıyor. Antares roketinin infilakını videodan izleyebilirsiniz.

Kaynak : Gizmag 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Trilyon Dolarlık Platin Asteroit Bu Gece Geçiyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu