Sorting by

×
ÜtopyaUzay-Zaman

Doctor Who’daki Zaman Makinası TARDIS Gerçek Olabilir Mi?

Doctor Who hayranlarına iyi haber . Fizikçilerden oluşan bir ekip uzay-zaman geometrisini kullanarak Doctor Who’ nun TARDİS’ inin uzay-zamanda ileriye veya geriye gerçekten hareket edebileceğini öngörüyorlar. Bu türden bir uzay-zaman,gerçekten bizim evrenimizde bulunursa; yani TARDIS gibi bir araç icat edilirse, bilimsel açıdan bu mümkün olabilir. Tabi devasa evrenimizin boyutları teorik açıdan düşünüldüğünde Doctor ve TARDIS belki de bir yerlerde olabilir. Kuantum evreninde pek çok şey tuhaf ve mümkün.

Ben Tippett ve David Tsang tarafından hazırlanan araştırma raporunda (Traversable Achronal Retrograde Domains In Spacetime) retrograde(geriye dönük) bir zaman yolculuğunun uzay zaman geometrisinde mümkün olduğunu gösterdiler.

Uzay zaman geometrisi uzay-zaman evreninde herşeyin olup, olacağı veya olduğunu  yerin belli şekli olduğunu öngörüyor. Aslında çok karışık bir konu fakat basitçe, uzay 3 boyuta sahiptir. (XYZ) Zaman ise bu boyutların dördüncüsüdür. Uzay-zaman ise genel ve özel göreliliğe bilimsel teoriler yardımıyla matematiksel bir model oturtmaya çalışır. Uzay-zaman geometrisinde pek çok model olmasına rağmen bunlarda en çok bilinenleri Öklit ve Minkowski uzayıdır.

Zamanda geriye yolculuğa imkan sağlamak için uzay –zaman geometrisinde zaman boyutunun geriye doğru bükülmesidir. Uzay-zaman bu şekilde büküldüğünde yakınlaştırılmış zamanlı eğim(closed timelike curve -CTC) adı veriliyor ve bu durumda teorik açıdan belli bir uzay-zaman’ dan diğer uzay-zaman noktasına zıplayabiliyorsunuz.Solucan deliği benzeri bu zaman girdapları Doctor Who’ dakine benzerlik gösteriyor.  İşte TARDIS ( Traversable Achronal Retrograde Domains In Spacetime ) bir uzay zaman balonu yaratarak zaman yolculuğu yapabiliyor.

Resimlerde 2 boyutlu uzay zaman kolayca görülebilir. İşte bu nedenle Doctor Who teorik olarak evrende varolabilirse, belki de zaman yolculuğu da mümkün olabilir.

tardis zaman

zaman yolculuğu

Bir diğer  teoride uzay mekiklerinin geçebileceği solucan delikleri açılabilirse teorik açıdan zamanda bu yoldan ışık hızıyla gidilerek, zamanda yolculuk yapılabileceğidir. Ayrıca 1994’ te Miguel Alcubierre’’nin ortaya attığı teori gerçekleşebilirse de uzay zaman bükülerek bir warp balonu içinde ışıktan 10 kat hızlı yolculuk edebiliriz. Bu da zaman yolculuğunun mümkün olabileceğini teorik olarak gösteren ayrı bir kanıt.

Kaynak : http://www.extremetech.com/extreme/170148-doctor-whos-time-traveling-tardis-could-theoretically-exist-says-new-study

Işıktan hızlı yolculuk hakkında detaylı haberimiz için aşağıdaki linki yaralı bulacaksınız.

http://www.gercekbilim.com/nasa-isiktan-hizli-giden-uzay-mekikleri/

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu