Sorting by

×
FizikÜtopyaUzay-Zaman

Higgs Bozonuyla İlgili En Kapsamlı Sonuçlar Yayınlandı

cern başlıyor

CERN Büyük Hadron Çarpıştırıcısı(LHC)’nın birkaç ay içinde yeniden başlamaya hazırlanmasıyla birlikte,
ilk çalışmasından gelen veriler meyve vermeye başladı bile.

CMS(The Compact Muon Solenoid) işbriliğinde yayınlanan yeni akademik bildiri, Higgs bozonunun özellikleriyle ilgili bugüne dek elde edilmiş en kapsamlı sonuçlar dizisini bir araya getiriyor. EPJ C(Avrupa Fizik Dergisi C)’ye sunulan çalışma, CMS fizikçilerinin 2011-2012 arasındaki parçacık kullanım verilerinden ne öğrendiğini ortaya koyuyor. Bozonun spini ve benzerliği üzerine yapılan başka bir çalışmayla birlikte elde edilen sonuçlar, Higgs bozonu için yapılan Standart Model tahminlerinden ayırt edilemeyecek bir parçacık resmi çiziyor.

Parçacık fiziğinin Standart Modeli(The Standard Model), madde etkileşiminin temel yapı taşlarının nasıl 4 temel kuvvet tarafından yönetildiğini açıklayan teorik bir sistemdir. 1970’in başlarında geliştirilmeye başlanan bu teori, neredeyse tüm deneysel sonuçları kusursuz olarak önceden tahmin etti ve birçok fenomeni başarıyla açıkladı.-Higg bozonunun kütlesi de dahil-

Ve yeni bir CMS deneyi, bugüne kadarki en kesin ölçümleri elde etmek için Higgs’in farklı bozunma ölçümlerini birleştirdi:

“%0,2’lik bağıl belirsizlik ile, 125.02±0.30 GeV .

Bu belirsizlik sistematik bileşen(±0.15 GeV) ve istatistiksel bileşen (±0.26 GeV) olmak üzere ikiye ayrılabilir ki bunlar daha fazla verinin istatistiksel bileşeni daha basit hâle getirdiği gibi 2. çalışmada daha kesin kütle ölçümü alabilmek için harika bir olasılık sunuyorlar.

Higgs bozonu Standart Model’in nihai kısmıydı. – 2012 yılında, CMS ve ATLAS deneyleri sırasında keşfedilği zaman, model tarafından ön görülen ve deneylerle onaylanabilir son parçacıktı. Ama tüm parametlerin deneysel olarak sınırlandırılmasıyla birlikte, fizikçiler Modeli daha kesin tahminler için kullanabilirler. Örnek olarak, Higgs parçacığının kütlesini ölçmek, Standart Model sayesinde Higgs bozonunun diğer özellikleri hakkında kesin bilgiler edinmeyi sağlamaktadır. Bozonun spini(sıfır), paritesi(pozitif) ve yükü(nötr) gibi bazı özellikler doğrudan Standart Model simetrisinden gelir. Ama Higgs bozonuna etki eden kuvveti ve diğer Standart Model parçacıklarını kontrol etmesi daha zordur.

Higgs bozonu; Z bozonları, W bozonları, tau leptonları, b quarkları ve müonlar olmak üzere birçok parçacığa bozunur.Higgs’in bu parçacıklara nasıl ve hangi olasıklarla bozunduğunu öğrenmek fizikçilerin büyük resmi tamamlamasını ve Higgs’i daha iyi anlamalarını sağlayacaktır.

Standart Model ile anlamlı sapma bulamıyor olmamız, 2. LHC çalışması(LHC’s Run 2) için çitayı yükseltti. Teoriesyen ve deneyselciler şimdiye kadar hatasız gibi gözüken Higgs bozonunda küçük bir pürüz bulmak için birlikte çalışıyorlar. Bu küçük pürüz belki de Standart Model’e bilinemezlikten bir çıkış yolu gösterecek hatta belki de şimdiye kadarki bilinmeyen fiziğin ötesine ışık tutacaktır.

 

Kaynak: http://phys.org/news/2015-01-broadest-results-date-properties-higgs.html

Daha Fazla Göster

Soner Abay

B.P.S(Büyük Patlamadan Sonra) 13,798 milyar, M.S. 1995 yılında Dünya'ya geldim. İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü'nün agnostik bir Fizik öğrencisiyim. Teorik kozmoloji ve nöropsikiyatri ile yakından ilgileniyorum. Konfüçyus'un da dediği gibi hiç birimiz bilgiye sahip olarak doğmadık. Bundan mütevellit, öğretmeyi ve öğrenmeyi seviyorum. Hedefim bir gün teorik kozmolojide doktoramı alıp akademik kariyer yapmak. [Kişisel Blog: www.soner.me ]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu