Sorting by

×
Bilimsel GelişmeBiyolojiDeneyselKimyaMakalelerPsikolojiTıp ve Sağlık

Yeni Deneysel İlaç Hafıza Kaybı ve Ruh Halini İyileştiriyor

Kanadalı bilim insanlarından oluşan bir ekip, yeni mucizevi bir deneysel ilacın hafıza kaybı ve ruh hali üzerinde hızlı iyileşme kaydettiğini raporladı. Hayvan deneylerinde iyi sonuçlar alınan ilacın, önümüzdeki iki yıl içinde insan denemelerine başlanabileceği belirtildi.

GABA(Gamma-aminobütirik asit) anahtar bir nörotransmitterdir, kognitif dejenerasyondan, psikiyatrik durumlara kadar zihinsel pek çok olayın değişiminde önemli bir rol oynar. Xanax veya Valium gibi benzodiazepinler beyinde GABA sistemlerini modüle eden ilaçlardır.

Yeni araştırmada benzodizazepinleri temel alan birkaç yeni molekül geliştirilmiş olsa da, bu ufak değişiklikler sayesinde beyinde spesifik olarak önemli bölgeler hedeflenebiliyor.İlaç GABA sistemlerindeki bozulmalardan kaynaklanan değişimlerle etkili olarak savaşabilecek bir terapötik ajan amacıyla tasarlandı.

“Normalde depresyon, akıl hastalıkları ve yaşlanma nedeniyle oluşan hafıza kaybı gibi bilişsel semptomları tedavi edebilecek bir ilaç yok,” diyor Bağımlılık ve Akıl Sağlığı merkezinden araştırmanın baş bilim insanı Etienne Sibille.

İlaç hayvan testlerinde kayda değer biçimde etkili oldu. Yaşlanmış fareler hafıza testlerinde birkaç saat içinde genç farelere benzer hızlı hareketler sergiledi. İki ay süren günlük terapi sonucunda, beyin hücrelerinin gerçek yapısında tekrar büyüme görülerek, beyin yapılarının genç beyinlere benzediği görüldü.

Genç farelere verildiğinde mucizevi bilişsel gelişmeler olmasa da, bazı yararlı etkileri görüldü. Öyle görünüyor ki, ilaç beyindeki GABA sistemlerini ayarlayarak, yaş veya strese bağlı bozuklukları normalize ediyor.

İlaç henüz geliştirilme aşamasında ve hayvan deneylerindeki kadar güvenli olduğu sergilenmelidir. Henüz insanlar üzerinde zararı veya etkisi kanıtlanmadı.Araştırmacılar insan deneylerinin iki yıl başlayacağını ve bu ilk deneylerin depresyona bağlı hafıza kayıplarına ilişkin olacağını belirtiyor. Eğer ilacın güvenirliği ve etkisi kanıtlanırsa, 50lerde ve 60larda yavaşça başlayan yaşa bağlı bunama ve bilişsel bozulmalar için önleyici bir ilaç olabilir.

Araştırma Molecular Neuropsychiatry dergisinde yayınlandı.

Kaynak : Centre for Addiction and Mental Health

Referansı:

  1. Thomas D. Prevot, Guanguan Li, Aleksandra Vidojevic, Keith A. Misquitta, Corey Fee, Anja Santrac, Daniel E. Knutson, Michael Rajesh Stephen, Revathi Kodali, Nicolas M. Zahn, Leggy A. Arnold, Petra Scholze, Janet L. Fisher, Bojan D. Marković, Mounira Banasr, James M. Cook, Miroslav Savic, Etienne Sibille. Novel Benzodiazepine-Like Ligands with Various Anxiolytic, Antidepressant, or Pro-Cognitive ProfilesMolecular Neuropsychiatry, 2019; 1 DOI: 10.1159/000496086
Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Yeni Deneysel İlaç Hafıza Kaybı ve Ruh Halini İyileştiriyor . | Özgür Güler – BLOG

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu