Sorting by

×
KimyaMakalelerNanoteknolojiTeknoloji

Dünya’nın İlk Elektrikle Çalışan DNA Nanomotoru Yapıldı

Münih Teknik Üniversitesi’nden bilim insanları, dünyanın ilk elektrikli DNA nanomotorunu üretti. Kendi kendine birleşen parçalar elektrik yüküyle aktive olarak rotor kolunun çark mandalını çeviriyor.

Bu küçük motor DNA origami tekniğiyle üretiliyor. Aynı kağıttan yapılan origami eserleri gibi katlanan DNA sarmallarına üçü boyutlu şekiller veriliyor. Bu teknik daha öncesinde virüs tuzakları, bağışıklık sisteminden kurtulan ilaç taşıma sistemleri ve hatta mikroskobik Vang Gogh replikaları gibi tasarımlara uygulandı.

Bu tasarımları yapmak için özel olarak DNA sekansları seçilerek katlanıyor ve birbirine belirlenmiş yollarla ekleniyor. Sonra araştırmacılar çözeltiye spesifik dizinleri ekleyerek, DNAları kendi kendine birleşmesi için bırakıyor.

Yeni araştırmada bu proses kullanılarak, ilk kez DNA’dan moleküler bir motor yapıldı. Bu motorun rotor kolu 500 nm uzunluğunda ve cam tabaktan 40 nm üstteki tabana monte ediliyor. Hemen rotorun altına sarılan platform rotorun dönme yönünü kontrol ediyor.

Nano motoru döndürmek için iki elektrot arasında voltaj verildiğinde rotor dönüyor. Araştırmacılar hız ve yönü kontrol etmek için elektrik alanın yönünü değiştiriyor. Frekans ve voltajın amplitüdü değiştirilerek tüm ayarları yapabiliyor.

Diğer nanomotorlara göre bu yeni motor DNA’dan yapılan ilk nanomotor özelliğini taşıyor. DNA nanomotorların kimyada etkin kullanılabileceği düşünülüyor.

“Eğer bu motor daha da geliştirebilirsek, gelecekte kullanıcıya özgü kimyasal reaksiyonlarda çalıştırabiliriz. Örneğin yüzey bu gibi motorlarla yoğun bir şekilde kaplanabilir. Sonrasında başlatma maddeleri kullanılarak, biraz voltaj verildiğinde istenilen kimyasal bileşik üretilebilir,” diyor araştırmanın lideri Hendrik Dietz.

Araştırma Nature dergisinde yayınlandı.

Kaynak :

https://newatlas.com/science/self-assembling-dna-nanomotor-electric

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu