Sorting by

×
AstronomiÜtopyaVideobilim

Temmuz Sonunda Gözlenecek Mavi Ay Basit Bir Bilimsel Gök Olayı

NASA mavi ay

Normalde tuhaf,gizemli olarak adlandırılan “Mavi Ay” durumu , bilimsel açıdan oldukça basittir. Mavi ay oldukça nadir gözüktüğünden, mavi ay çıktığında olarak adlandırılan, bu olay aslında göründüğü gibi değil. 1940’larda bilimsel tanımı yapılan “Mavi Ay ” durumu aslında normal bir durum.  Temmuz ayının son gününde gözlenecek “Mavi Ay” durumunda aslında ay renk değiştirmez mavi olmaz, soluk gri ya da beyaz görülür. ayın mavi görünmesi için ya bir volkan ya da atom bombası patlaması gerçekleşmesi gerekiyor. 1940’larda yapılan tanımda bir ay içinde iki dolunay olursa “mavi ay” gerçekleşir idi. Aslında bu tanım yanlıştır. Normalde ay mavi bile gözükmez.

Daha önce yanardağ patlamalarında, mavi ay gözüktüğü rapor edilmiştir. Diğer taraftan atmosferdeki küçük parçacıklar optik değişiklik yaratır. Aerosoller ışık tayfında mavi veya kırmızı ışık yayarak ayın değişik renklerde gözükmesine neden olur. NASA durumu bilimsel olarak açıklayarak ,yine modern topluma ve batıl inançlara bilimsel bakış açısı getiriyor.

Kaynak : NASA

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Ay Mavi Olacak! - medBilim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu