Pazartesi , Ekim 14 2019
Anasayfa / Astronomi / Temmuz Sonunda Gözlenecek Mavi Ay Basit Bir Bilimsel Gök Olayı

Temmuz Sonunda Gözlenecek Mavi Ay Basit Bir Bilimsel Gök Olayı

NASA mavi ay

Normalde tuhaf,gizemli olarak adlandırılan “Mavi Ay” durumu , bilimsel açıdan oldukça basittir. Mavi ay oldukça nadir gözüktüğünden, mavi ay çıktığında olarak adlandırılan, bu olay aslında göründüğü gibi değil. 1940’larda bilimsel tanımı yapılan “Mavi Ay ” durumu aslında normal bir durum.  Temmuz ayının son gününde gözlenecek “Mavi Ay” durumunda aslında ay renk değiştirmez mavi olmaz, soluk gri ya da beyaz görülür. ayın mavi görünmesi için ya bir volkan ya da atom bombası patlaması gerçekleşmesi gerekiyor. 1940’larda yapılan tanımda bir ay içinde iki dolunay olursa “mavi ay” gerçekleşir idi. Aslında bu tanım yanlıştır. Normalde ay mavi bile gözükmez.

Daha önce yanardağ patlamalarında, mavi ay gözüktüğü rapor edilmiştir. Diğer taraftan atmosferdeki küçük parçacıklar optik değişiklik yaratır. Aerosoller ışık tayfında mavi veya kırmızı ışık yayarak ayın değişik renklerde gözükmesine neden olur. NASA durumu bilimsel olarak açıklayarak ,yine modern topluma ve batıl inançlara bilimsel bakış açısı getiriyor.

Kaynak : NASA

Facebook Yorumları

Bu haber 7848 kez görüntülendi.

Hakkında Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve geliştiriyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bilim İnsanları Işıktan Hızlı Yolculuk Yapabilen Warp Motorları Üzerinde Çalışıyor

Herhalde çoğu Star Trek hayranı WARP motorlu ışıktan hızlı gidebilen Atılgan uzay gemisine hayrandır. Her …

Bir yorum geldi

  1. Pingback: Ay Mavi Olacak! - medBilim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.