Sorting by

×
AstronomiBiyolojiDeneyselMakalelerÜtopyaUzay-Zaman

Curiosity Gezgini Yapılan Yeni Deneyde Organik Moleküller Keşfetti

NASA Goddard Uzay Uçuş Merkezi’nden bilim insanları, Curiosity gezginini kullanarak Mars’da önceleri bilinmeyen organik moleküller buldu. Sonuçlar, Nature Astronomy dergisinde yayınlandı.

NASA bugüne kadar Mars’a 9 yörünge aracı ve 6 gezgin yollayarak, MARS’da dünya dışı yaşama dair olasılıklar bulmaya çalışıyordu. Kızıl gezegen birçok kez yüzeyden ve uzaydan farklı kameralarla fotoğraflandı. Gezginler Mars toprağını kazarak numuneler alıyor ve bünyelerinde barındırdıkları son teknoloji enstrümanlarla analiz etmeye çalışıyor. Bu çalışmalarda başlıca hedef yüzey toprağındaki kimyasalları analiz etmek ve en önemlisi de organik moleküller bulabilmek. Eğer organik moleküller bulabilirlerse, gezegendeki antik yaşam belirtilerine dair kanıtlar elde edilebilir. Gezginler organik moleküller tespit etse de bu örnekler moleküllerin üretildiğini veya canlı bir organizma tarafından kullanıldığını iddia etmekte yetersiz. Bu nedenle arama halen devam ediyor. Yeni teşebbüste ise 2017’de matkabı bozulan Curiosity’de daha önce hiç yapılmamış bir deney yapıldı.  

Curiosity Sample Analysis adı verilen enstrümanda bir dizi kapta tutulan toprak numunesi içeriyor. Bu dizide 74 kap var ve bu kaplardan 9 tanesi çoğu zaman boş tutuluyor. Diğer 9’u ise farklı türden deneyler için kimyasallar taşıyor. Matkap arızasından dolayı NASA toprak numunelerini kimyasal içeren kaplara dökmeyi seçti ve sonra bu kimyasalların oluşturduğu reaksiyonları analiz etti. Araştırmacılar Mars toprağında daha önce hiç görülmemiş organik moleküller buldu. Her ne kadar bu yeni deney hayatın kanıtını bulmasa da Mars’da ve diğer gezegenlerde denenebilecek eşsiz yeni test yöntemleri olabileceğini gösterdi.

Kaynak: https://phys.org/news/2021-11-molecules-revealed-mars-curiosity-kind.html?

İleri Okuma :

M. Millan et al, Organic molecules revealed in Mars’s Bagnold Dunes by Curiosity’s derivatization experiment, Nature Astronomy (2021). DOI: 10.1038/s41550-021-01507-9

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu