Sorting by

×
GenetikKimyaMakalelerTıp ve Sağlık

Yaş Tip Maküler Dejenerasyon Tedavisi İçin Göz Damlası Geliştirildi

Kolunuza iğne yaptırmak biraz acı verebilir fakat bir de düşünün gözünüze aynı enjeksiyonu yaptırmak zorunda olduğunuzu.Yaşlanlanmayla beraber ortaya çıkan, yaş tip maküler dejenerasyon hastaların gözleri enjeksiyonla tedavi edilmeye çalışılıyordu. Fakat yeni bir araştırma sayesinde artık göz enjeksiyonu yerini acısız göz damlalarına bırakacak.

Yaş tip maküler dejenerasyonda, gözün arkasında anormal kan damarları büyüyerek, retinanın makulasına kanamalara neden olur. Bu bozukluk körlüğün başlıca nedenlerinden biridir. Tedavi olarak gözdeki bu kan damarlarının büyümesini yavaşlatmak için düzenli olarak enjeksiyon yapılır. Ve bu enjeksiyonlar doğrudan iki göz küresine de uygulanır.

İşte bu acı veren tedaviye daha acısız bir tedavi arayan Illinois Üniversitesi’nden bilim insanları, End binding-3(EB-3) proteini aktivitesini inhibe eden bir bileşik geliştirdi. Bu bileşik kan damarlarının içindeki endotel hücrelerde bulunuyor. İşte yeni geliştirilen göz damlasında bu madde var.

Yaş tip maküler dejenerasyona sahip maymun ve farelerde yapılan denemelerde, günde iki kez uygulanan damla sayesinde problemli damarlardaki kanamanın durduğu ve makuladaki hasarın 2 -3 haftada azaldığı bulundu.

Dahası, EB3 inhibitörünün, gen ifadesindeki değişikliklerin iltihaplanma ve hipoksiye (oksijen eksikliği) yol açan yaşlanmayla ilişkili göz problemlerini de tersine döndürdüğü bildirildi. İlaç, gen ifadesini normal, sağlıklı bir durum olarak tanımlanan duruma geri getirdi.

Baş bilim insanı Doç. Dr. Doç. Prof. Yulia Komarova. “Bu, hücrelerin işlevi açısından muazzam olabilir.”

Komarova ve meslektaşları şimdi, EB3 inhibitörünü zamanla otomatik olarak gözlere salacak özel kontakt lens kullanma olasılığını araştırıyorlar, ayrıca ilacın felç ve kalp gibi gözle ilgili olmayan hastalıkların tedavisindeki potansiyel kullanımını da araştırıyorlar.

Çalışmayla ilgili bir makale yakın zamanda Cell Reports Medicine dergisinde yayınlandı .

Kaynak : https://newatlas.com/medical/wet-age-related-macular-degeneration-eyedrops/

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Yaş Tip Maküler Dejenerasyon Tedavisi İçin Göz Damlası Geliştirildi - winally.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu