Sorting by

×
AstronomiKimyaÜtopya

Sutter Mill Meteroitinde Organik Moleküller Keşfedildi

Arizona Eyalet Üniversitesi’ nden Kimya ve  Biyokimya Bölümü’ nden bilim insanı Sandra Pizzarello, Sutter Mill meteoriti daha önce hiçbir meteoritte rastlanmayan organik moleküller keşfetti.  Geçen sene Kaliforniya’ ya düşen göktaşı dünya dışı organik moeleküllerin varlığını gösteriyor. Sutter Mill göktaşındaki moleküller hayatın evrende ve dünyada kendiliğinden nasıl oluştuğuna dair bilgiler sağlayabileceğinden oldukça önem taşıyor.

Sutter Mill göktaşıyla ilgili araştırma bu hafta Proceedings of the National Academy of Sciences’ da yayınlandı .

Aslında Sutter Mill meteroiti  tesadüf olarak 1849 Altın Hücum adı verilen Kaliforniya’ da altın keşif alanında bulundu. Doppler hava radarıyla hızlı bir şekilde toplanan ilk meteorit olma özelliğini taşıyan göktaşı şimdiye kadar çok ilginç bulgular sergiledi.

” Meteoritlerin analizi her zaman bizi şaşırtıyor ve hayran bırakıyor.  Bu meteoritteki organikler ısıyla değişse de için de bir miktar biyo ve prebiyotik kimya barındırıyor. Güneş sistemindeki işleyiş, moleküllerin değişimine yol açarak polieter gibi eşsiz ve kompleks moleküllere yani prebiyotiklere neden olabiliyor,” diyor Pizzarello.

Pizzarello ve ekibi meteoritteki fragmanları hidrotermal olarak işleyerek, gaz kromatografisi kütle dedektörü sayesinde salınan maddelere bakabildi. Hidrotermal ortam dünyanın ilk zamanını taklit ederek( volkan ve krater oluşumu) oksijence zengin karışımları salabiliyor. Polieter gibi  gibi uzun zincirler bu testlerde açığa çıkıyor.

Bu organik maddelerin keşfiyle Dünya’ da göktaşlarından gelen moleküler evrim hakkında yeni keşiflerin yapılabilmesi söz konusu.

 

Kaynak : http://www.sciencedaily.com/releases/2013/09/130910171440.htm

Araştırma Referansı :

  1. S. Pizzarello, S. K. Davidowski, G. P. Holland, L. B. Williams. Processing of meteoritic organic materials as a possible analog of early molecular evolution in planetary environmentsProceedings of the National Academy of Sciences, 2013; DOI: 10.1073/pnas.1309113110
Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu