Sorting by

×
BilimUzay-Zaman

CURIOSITY İLK MARS NUMUNELERİNİ TOPLUYOR

NASA’ nın Curiosity ‘Merak’ gezgini geçen hafta  ilk toprak numunesini aldı. İnsansız keşif aracı robot kolunu kullanarak Mars yüzeyinde bir kepçe alarak sonra bunu elekten geçiriyor. Bebek aspirini büyüklüğündeki numune CheMin(Kimya ve Mineroloji) enstrümanına gönderilerek, ne çeşit mineraller içerdiği inceleniyor.

“ Bu görevde ilk numunesinde CheMin kullanarak gerçekten önemli bir aşama kaydettik.” diyor Curiosity projesi bilim adamlarından, John Grotzinger Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü, Pasadena’ dan. “Bu cihazla Mars’ ta kullandığımız X-ray difraksiyona göre, mineral analizinde  daha net sonuçlar elde ettik, “ olarak da ekliyor John. Güven açısından mineralleri belirlemek önemli çünkü, mineraller hangi çevresel koşulların onları şekillendirdiğini gösteriyor.

Bu Curiosity tarafından kepçeyle alınan üçüncü numune ama ilk analiz edilende bu oldu. İlk olarak 4×4 boyutundaki gezginin laboratuarlarındaki dünyaya ait kalıntılar çıkarıldı, ikincisinde ise , görülen parlak parçacıklar ayırıldı.

Bu parçacıkların Curiosity önceden de görülen ve inişte ortaya çıkan plastik döküntülerin bir parçası olabileceğinden korkuluyor. Kepçelenen bölgede tekrardan bir araştırma başlatıldı. Bunun üzerine görev kontrol (Jet Propulsiyon Laboratuvarı,Pasedena) üçüncü kepçedeki numuneyi analiz etmeye karar verdi.

“ Biz uzaygemisi malzemesi ve bu küçük parlak parçacıklar hakkında daha fazla şey öğrenmek istiyoruz,”  diyor Proje Müdürü Richard Cook (JPL). Ayrıca geçenlerde “Jake Matijevic” adı verilen kayada yapılan analizde de volkanik kayalarda bolca bulunan mügarit tespit edilmişti.Mügarit özellikle İskoçya Glenelg ‘ te (Mars’ taki bölgeye adını veren)  bulunuyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak : http://www.gizmag.com/curiosity-first-soil-sample/24635/ , NASA

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu