BiyolojiTıp ve Sağlık

Bilim İnsanları Ebola Virüsünde Mutasyon Tespit Ettiler

ebola mutasyon

Fransa Pasteur Enstitüsü’nden bilim insanları ,Batı Afrika’da şu ana kadar 8000 kişiden fazla insanın ölümüne sebep olan ebola virüsü hakkında endişe verici bir bulguya rastladılar. Bilim insanları virüse ne avantaj kazandırdığı bilinmeyen bir takım mutasyonların olduğunu tespit ettiler.

Bilim insanları mutasyonlar sonucu ebola virüsün, kurbanlarını daha az tramvatik bir şekilde öldürmesine rağmen çok hızlı yayıldığını gösterdi. Virüs mutasyonları alışılmadık bir durum değil tabi ki. Diğer virüsler bunu hep yapıyor.

Fakat bu mutasyonların şu ana kadar ebola virüsünün iletim yollarında herhangi bir değişikliğe yol açmadığı bildirildi. Bugüne kadar araştırmacılar ebola virüsü içeren 20 örneğin gen dizisini çıkardılar ve Gine’den gelecek daha 600 örneğin olduğunu söylediler.

DSÖ’nün yaptığı benzer bir çalışma da ise Sierra Leone’deki ebola virüsünde daha ilk ay olmasına rağmen çok sayıda mutasyon tespit etmişlerdi.

Ayrıca bilim insanları, salgındaki vaka sayılarının bu hafta 100 civarı olduğunu söylediler. Ki bu salgının yavaş yavaş biteceği anlamına geliyor. Tabi kimse şu anda bundan emin değil.

KAYNAK:

http://medicalxpress.com/news/2015-01-scientists-ebola-virus-mutating.html

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu