DeneyselHaberlerTıp ve Sağlık

Şekersiz Kolada Bulunan 6 Tatlandırıcı Bağırsak Bakterilerini Zehirliyor

Yeni yapılan bir araştırmada Light Kola ya da diğer adıyla Kola Zero vb. yapay tatlandırıcı içeren içeceklerin bağırsak bakterilerinize zarar verebileceği gösterildi. Bilim insanları, ABD ve Avrupa’da onaylanmış 6 tatlandırıcının bağırsak bakterileri için toksik olabileceğini   keşfetti. Özellikle geçtiğimiz on yıl içinde önemli raporların yayınlandığı aspartam da bunlara dahil. Bu light,zero kolada kullanılan önemli bir yapay tatlandırıcı.

İsrail ve Singapur’dan araştırmacılar yapay tatlandırıcıların sağlığa zarar verebileceğine dair ekstra kanıtlar bulunduğunda dair uyardılar.

Sağlıklı bağırsak bakterileri, hormon regülasyonunu düzenler, besinlerin emilimini sağlar, sindirme ve immün(bağışıklık) sistemi yardımcısıdır. Yani bu yararlı bakteriler çok ama çok önemlidir.

Bilim insanları aspartam dışında, sükraloz, sakarin, neotam, advantam ve asesülfam potasyum–k ‘yı da değerlendirdi. Ayrıca tatlandırıcı içeren 10 spor desteği de analiz edildi. Sonuçlar Molecules dergisinde yayınlandı.

Araştırmaya Ben-Gurion (İsrail-Negev) Üniversitesi ve Nanyang Teknoloji Üniversitesi(Singapur) liderlik etti. Laboratuvarda yapılan testlerde bağırsaklarda bulunan genel bakteriler , bu altı tatlandırıcıya maruz bırakıldı. Genetik olarak modifiye edilmiş bakteriler , floresan içeriyor.Toksin tespit ettiklerinde parlıyorlar.

Araştırmacılar bağırsak bakterilerinin yapay tatlandırıcılar karşısında toksin salımladığını gösterdi. Sadece 1 mg/ml yapay tatlandırıcı alınması bile bakterileri toksik hale getiriyor.

Prof. Ariel Kushmaro, yapay tatlandırıcı miktarı arttıkça ,orantılı olarak daha fazla toksin salındığını belirtiyor. “ Bu kanıt yapay tatlandırıcıların bağırsak mikrobiyal aktivitesini kötü etkileyerek , geniş çaplı sağlık problemlerine neden olabileceğini gösteriyor.  “

Diyet içecekler, şekerli içecek pazarının dörtte birini oluşturur ancak daha önce düşünüldüğü kadar sağlıklı olmadıklarına dair kanıtlar gün geçtikçe artmakta hatta çok daha zararlı olabilecekleri ortaya konmaktadır.

Şekerli içecekler için diyet dostu bir alternatif olarak pazarlanmış olmasına rağmen, bilim adamları artık daha sağlıklı bir alternatif olarak görülmemeleri gerektiğini söylüyor.

Obezite, Kanser,Tip 2 Diyabet gibi pek çok hastalığa davetiye …

Yapay tatlandırıcılar, obezite, kanser, tip 2 diyabet, migren ve hatta karaciğer toksisitesi ile tekrar tekrar ilişkilendirilmiştir. Tatlandırıcılar, atık su arıtma işlemlerine dirençli olmalarından dolayı çevresel kirleticiler olarak da başka bir sorun yaratmaktadırlar.

Profesör Kushmaro’nun bulguları, yapay tatlandırıcıların çevreye verdiği zararı tespit etmede yardımcı olabileceğini de ekledi. Aspartam, birçok düşük kalorili, şekersiz gıda ve içecekte başı çeken bir bileşendir.

Dünya çapında 200 milyondan fazla insan tarafından tüketilmekte ve 6 binden fazla üründe bulunmakta olup, 2015 yılında rapor edilmiştir.

Bunlar arasında karbonatlı meşrubatlar, pudralı alkolsüz içecekler, sakız, tatlı karışımları, pudingler ve dolgular ile bazı vitaminler ve şekersiz öksürük şurupları  sayılabilir.

Aspartam, iki amino asit L-fenilalanin ve L-aspartik asidin bir metil ester grubu olarak adlandırılan üçüncü bir bileşenle birleştirilmesiyle yapılan ilave bir tatlandırıcıdır.

Aspartamın çok bir miktarı , aynı miktarda şekere göre yüzlerce kat daha tatlı olduğundan,sıfır kalori gibi davranmaktadır. Ayrıca çay şekeri sakaroza(sükroz)  göre  200 kat daha tatlı olduğu düşünülürse şirketlerin şeker yerine aspartam kullanılarak ne kadar büyük bir kar edildiği anlaşılabilir.

6 Nisan’da Birleşik Krallık’ta meşrubatlar üzerine bir şeker vergisi getirildikten sonra daha fazla insan yapay olarak tatlandırılmış içecekler tercih ediyor olabilir.

100 ml’de 8 gr’dan fazla şeker içeren içecekler litre başına 24p vergilendirilir. 100 ml’de 5 ila 8 gr şeker içerenler, litre başına 18 p daha düşük bir vergi oranıyla piyasaya sürülür.

Birçok içki üreticisi, vergiden kaçmak için içeceklerinde şeker miktarını düşürdü.

Son zamanlarda yapılan araştırmalarda yapay tatlandırıcılar; obezite, diyabet, bunama, inme gibi problemlerle ilişkilendirildi.

Kaynak: https://www.dailymail.co.uk/health/article-6230279/Ditch-diet-Coke-Sweeteners-toxic-gut.html

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Şekersiz Kolada Bulunan 6 Tatlandırıcı Yararlı Bağırsak Bakterilerini Zehirliyor Bizsiziz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen sitenin tek gelir kaynağı olan reklamları görmezden gelmeyin, adblock ücretsiz websitelerini bitirecek tek şeydir.