Sorting by

×
AstronomiDeneyselUzay-Zaman

Dünya’ya Çarpma Olasılığı Olan Asteroit Es Geçecek

2006 Ağustos’unda, keşfedilen 2006 QV89 asteroitinin küçük de olsa Dünya’ya çarpma olasılığının olduğu söylenmişti. Fakat öyle görünüyor ki, potansiyel olarak zararlı olan bu uzay kayası randevusunu kaçırdı. ESA asteroitin halen gökyüzünde belirmediği onayladı ve yakın zamanda çarpma olasılığını eledi.

Asteroit  2006 QV89, ilk keşfedildiğinde,9 Eylül 2019’da dünyaya çarpma olasılığının 7000’de 1 olduğu bulunmuştu. 10 günlük görünür olan asteroit sonrasında uzayın derinliklerinde kaybolmuştu.

Potansiyel çarpışma tarihi giderek yaklaşırken, astronomlar gökyüzüne bakmaya devam ediyorlar. Halen rotaya dair kesin bir veri toplanmamışken, kimse asteroitin nerde olduğunu bilmiyor.

Tabi yine çarpışma rotasında ise nerede olabileceğini biliyoruz. ESA ve ESO tüm gökyüzünü taramak yerine birkaç noktaya odaklanmış durumda bekliyor.

4 ve 5 Temmuz tarihlerinde Şili’deki VLT(Very Large Telescope-Çok Büyük Teleskop) kullanılarak bu rotalar gözlendi. Fakat asteroite dair halen hiçbir işaret yok. Ekibe göre bu kaya umulandan daha küçük bile olsa halen gözlenebilir olmalıydı.İşte bu nedenle Eylül’de bir çarpışma olasılığını elediler. Böylece ilk kez tespit edilememe(non-dedection) kullanılarak, asteroit çarpması hariç bırakıldı.

Yine de Asteroit,  2006 QV89, Dünya’nın etrafından uçup geçebilir. Fakat bu bile bu asteroitin 20 ila 50 metre büyüklüğünde olabileceği tahmin edildiğinden, gezegen katili kayalardan olma olasılığı yok. Yine de bu büyüklükte bir asteroit ancak binalara biraz zarar verebilir, ciddi bir tehlike yaratamaz.

Daha önce 2013’de Rusya Chelyabinsk ‘e düşen meteorun 20 m büyüklüğünde olduğu tahmin ediliyor. Dinozorların sonunu getiren göktaşı ise 10 km genişliğinde dev bir kayaydı.

Kaynak: ESA

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu