DeneyselKimyaMakalelerMühendislikTeknoloji HaberTıp ve Sağlık

Yeni Hızlı 3D Baskı Tekniğiyle Organ ve Doku Basımı Yapılabilecek

Son yıllarda 3D yazıcı teknolojisi gerçekten çok gelişti ama yine de hıza gelince küçük bir nesneyi basmak için bile saatlerce beklemek gerekebiliyor. Yeni geliştirilen bir yazıcı ise sadece 19 dakikada, gerçek bir el büyüklüğünde basım yapabiliyor. Buffalo Üniversitesi’nden mühendisler tarafından geliştirilen bu teknik sayesinde 3 boyutlu organ ve doku basımında ilerleme kaydedilerek, organ bekleme sırasındaki birçok hasta iyileştirilebilir.

Normalde gerçek bir el boyutunda bir baskı almak 6 saat sürerken, yeni basıcı sayesinde bu süre 19 dakikaya kadar düşüyor.

“Bizim geliştirdiğimiz teknoloji endüstri standardından 10 ila 50 kat daha hızlıdır. Öncesinde çalışması çok zor olan büyük numunelerle artık çalışabiliyoruz,” diyor araştırmanın yazarlarından Buffalo Üniversitesi Biyomedikal Mühendisliği’nden Yrd. Doç. Dr. Ruogang Zhao.

Normalde 19 dakika süren işlem, hızlandırılarak 7 saniyede gösterilmiş.

Araştırma 15 Şubat’ta Advanced Healthcare Materials dergisinde yayınlandı.

Yeni 3 boyutlu baskı metodu; stereolitografi ve hidrojel materyalleri merkez alıyor. Günümüzde hidrojeller; kontakt lens, bebek bezi ve doku iskeletleri gibi ürünlerde kullanılıyor.

Araştırma ekibi 3D baskıda bu tekniği geliştirmek için büyük çaba sarf ederek, çok hızlı ve doğru baskı alabilen yeni bir teknik geliştirdi.

“Bu metot sayesinde cm boyunda hidrojel modelleri hızlı bir şekilde basabiliyorsunuz. Bu sayede diğer geleneksel 3D baskı metotlarında kullanılan ve çevresel nedenlerle ortaya çıkan deformasyon ve hücresel bozulmalar azalıyor,” diyor araştırmanın diğer yazarı, Buffalo Üniversitesi Endüstri ve Sistem mühendisliğinden Yrd. Doç. Dr. Chi Zhou.

Araştırmacılar bu tekniğin kan damarı ağlarına tutturulmuş hücre basmada uygun olduğunu ve bu tekniğin yeni yeni gelişmeye başlayan 3D baskı insan doku ve organ üretiminde merkezi rol oynayacağını söylüyor.

http://www.buffalo.edu/news/releases/2021/03/007.html

Araştırma Referansı:

Nanditha Anandakrishnan et al, Fast Stereolithography Printing of Large‐Scale Biocompatible Hydrogel Models, Advanced Healthcare Materials (2021). DOI: 10.1002/adhm.202002103 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Yeni Hızlı 3D Baskı Tekniğiyle Organ ve Doku Basımı Yapılabilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu