Sorting by

×
KimyaNanoteknolojiYeni İcatlar

Boru Hatlarındaki Su Kaçaklarını Gösteren İletken Kağıt Yapıldı

Dev bir su arıtma sisteminin borularında bulunabilecek bir sızıntıyı bulmak çok zor bir iştir. Washington Üniversitesi’nden bilim insanlarının geliştirdiği elektrik ileten kağıt su sızıntılarını tespit edebiliyor.

Prof. Anthony Dichiara liderliğindeki öğrencilerden oluşan bir ekip, geleneksel kağı üretim tekniklerini kullanarak ağaç fiberleriyle yüksek iletken karbon nanotüpleri karıştırdılar. En başta amaçları elektrik ileten bir kağıt üretmekti. Fakat  kağıda yanlışlıkla su damlası gelince , kağıttaki ipsi hücreler hızla şişerek, normal boyun 3 katına ulaştılar. Nanotüplerdeki bu değişiklik kağıtın iletkenliği bozarak, kağıttan led lambaya aktarılan gücü kesti.

Fakat sonrasında kağıt kuruyunca, iletken ağ yeniden oluştu ve tekrar devreye girdi.

Ekip şimdi endüstriyel hatlara üzerine bu kağıtları sararak, sızıntıları tespit etmeyi hedefliyor. Eğer herhangi bir sızıntı oluşursa, alarm çalarak, kontrol istasyonundaki teknisyeni uyaracak.

Ayrıca kağıt sadece suya tepki veriyor, diğer sıvılara tepki vermediğinden yakıtlarda istenmeyen suyu tespitte kullanabilir.

İletken kağıtın sıradışı uygulamaları da olabilir, incecik OLED ekranlara enerji verebilecek elektronik gazeteler için kullanılabilir.

Araştırma Journal of Materials Chemistry A dergisinde yayınlandı .

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Geri bildirim: Boru Hatlarındaki Su Kaçaklarını Gösteren İletken Kağıt Yapıldı - Herşeyolog

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu