Yeni İcatlar

SONTE FİLM SAYESİNDE CAMLAR ANINDA RENK DEĞİŞTİRİP KOYULAŞABİLİYOR

 

Akıllı camlar evlerde ve ofislerde kullanılabilecek ve elektrik akımı uygulandığında şeffaf veya opak olabiliyor. Ne kadar kullanışlı bir buluş da olsa oldukça pahalı ve kısıtlı bir teknoloji. Fakat Sonte Film yeni geliştirdiği film sayesinde akıllı telefonla yönetilebilen kablosuz bir akıllı cam filmi geliştirdi. Bu film sayesinde istediğiniz camı akıllı cama dönüştürebiliyorsunuz. Bu sayede sadece bir dokunuşla camınız koyulaşıyor ve perde görevi yapabiliyor. Bu filmin en iyi yanı yapıştığı yüzeyi ekrana dönüştürebilmesi.

sonte-film-gerçek bilim

Pek çok akıllı cam kitinin aksine bu kiti kurmak oldukça kolay. Özel film sayesinde tüm camı değiştirmek yerine camınıza uygun şekilde kesebiliyorsunuz. Aynı cep telefonuna çektiğiniz film gibi bu filmde, elektrostatik olarak cama yapışıyor ve sıkıca tutuyor.

Sonte bozuk para büyüklüğünde bir kondansatör tutacak oluşturarak bunu kıvrılabilir ince bir Wi-fi transformatör kablosuyla  birleştiriyor. Film yerleştirildikten sonra camın saydamlığı, iPhone ya da Android telefonunuzla kolaylıkla kontrol edilebiliyor.

Filmin belki de en iyi yanı sizi perde zahmetinde kurtarması olacak. Bu sayesinde anında camlarınızı kapatabileceksiniz. Bu özel film aynı zamanda UV ışınları kesiyor ve aydınlatmadan tasarruf sağlayabiliyor. Eviniz istediğiniz zamanda aydınlık istediğiniz zamanda loş olabilir. Opak moda geçtiğinizde ekran projektör ekranı olarak kullanılarak, ev sineması veya ofis sunumlarında kullanılabilecek.

Buna rağmen halen sistem mükemmel değil. Full transparan modda bile camın şeffaflığını kesen film ışığın % 30’ unu kesiyor. En opak halinde ise % % ışığı içeri alıyor. Geliştiriciler gelecekte daha iyi bir opaklık sağlayabileceklerini umuyorlar.

Sonte Film ayrıca bir Kickstarter promosyonu sunuyor. Eylül’ de ilk siparişleri yollamayı düşünen firma 65 dolardan başlayan fiyatlarla piyasaya sürülecek. Şimdilik 50 x 50 cm(65 dolar) ve 1 x 2 m (374 dolar) fiyatlı filmler piyasaya sürülecek. Ayrıca wi-fi transformatör, iletim klipsi, kablolar, temizleme kiti ve kolayca açılıp kapanma özelliklerinin olacağı belirtiliyor.

Videoda inanılmaz teknolojiyi görebilirsiniz.

http://www.gercekbilim.com/akilli-cam-filmi-ile-camlariniz-hem-perde-hem-ekran-olabiliyor/

ELEKTRİKLİ RENK DEĞİŞTİREN CAMLAR

 

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

4 Yorum

 1. Geri bildirim: Sonte Akıllı Cam Teknolojisini Ucuzlatacak - FineDO !FineDO !
  1. Bu film Türkiyeye 2007 yılında girdi
   Seri üretim için bazı üniversitelerde test yapıldı.
   Hammaddesi ithal ve çok pahalı olduğu için iptal edildi.
   Neymiş bu eksikliği gidereceklermiş.
   Çok komik!!!!

  2. Almanya 2011 de buzdolabı camında uygulama yaptı gayet başarılı oldu.
   Çin de ofis içindeki lavoba banyo camlarına halen uygulanıyor.
   Modern binalarda perde tamamen kalkmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu