Sorting by

×
GenelHaberlerTeknoloji Haber

SÜPERSONİK UÇAK TASARIMI NASA TARAFINDAN 100.000 DOLARLA ÖDÜLLENDİRİLDİ

supersonic-flying-wing-02

Dört köşeli ninja yıldızına benzeyen bu yıldız havada 90 derece dönerek, kolayca süpersonik moda geçebiliyor. Bu sıradışı “uçan kanat” konsepti NASA’ dan 100.000 dolar(Yaklaşık 180000 tl)  fon kazandırdı. NASA bu tasarımı hayata geçirerek, geleceğin yolcu jeti yapmayı düşünüyor.

Süpersonik, çift yönlü kanat fikri Miami Üniversitesi’nde Uzay Mühendisi Ge-Cheng Zha önderliğindeki ekip ve Florida Eyalet Üniversitesi işbirliğiyle ortaya kondu. Yakıt tasarruflu uçak aynı zamanda süpersonik hızlara çıkarken oluşan se patlamasını engelleyen bir tasarıma sahip. Böylece Concorde jetlerinin uçamadığı bölgelerde uçabilecek.

” Yeni bir uçak geliştirilerek,  çevreyle dost ve ekonomik olarak uygun süpersonik uçaklar yaparak, New York-Tokyo arasını 15 saatten 4 saate düşürmeyi hayal ediyoruz.” diyor Zha.

Uçağın  yön değiştirerek ses hızını aşabiliyor. Çift yönlü uçuş ile 1989′ da ilk geliştirilen kanat gövdeli  B-2 bombardıman uçağından sonra yeni bir devrim olacağa benziyor.

 

Kaynak: http://www.innovationnewsdaily.com/1568-supersonic-flying-wing-nasa.html

nasa-miami-supersonic-jet-sbidirfw

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu