Sorting by

×
BilgisayarTeknoloji HaberVideobilim

Google Fiber Amerika’da 10,000 Mbps Hıza Çıkmayı Hedefliyor

google fiber

Google Fiber Amerika’ da diğer internet servisi sağlayıcıları zorlamaya devam ediyor. Google normalde tüm Amerika’yı kapsamayı düşünmese de Google 1,000 Mbps servisi 70 dolara sunması nedeniyle Amerika’ da aynı fiyata 5 ila 15 Mbps hız veren servis sağlayıcıları zor duruma düşmeye başladı. Bu sayede hem internette hızla dolaşırken, Google’ın youtube gibi servisleri daha da hızlı kullanılabiliyor. Diğer servis sağlayıcılara göre Google hızı sınırlamadığından servis oldukça ucuza geliyor.

http://youtu.be/ffHLIZh0PHg

Google şimdiden bazı Amerikan şehirlerinde fiber interneti denemeye başladı, Kansas City, Austin, ve Provo gibi şanslı eyaletler bu ucuz ve çok hızlı bağlantıyı deneyebiliyor. Google’ın sağladığı hız bakır kablolarla sağlanandan onlarca kat daha hızlı. Eğer Amerika’ da yaşıyorsanız (ülkemizde oldukça pahalı 1000 Mbps (sn’ de yaklaşık 120 mb)  Google ‘ın en hızlı bağlantısına ayda sadece 70 dolara erişebiliyorsunuz. Eğer ayda 120 dolar öderseniz, ultra hızlı bağlantı ve  kayıt özellikli kablolu TV var. Ya da sadece bir kez 30 dolarlık kurulum ücreti vererek 7 yıl boyunca bedava kullanabiliyorsunuz. Netflix, Amazon veya  Hulu gibi online yayıncılar sayesinde yüksek kalitede yayınlara erişebiliyorsunuz. Fiber optik hat sayesinde ışık hızına yakın  bir hızda ilerleyen kabloda sinyaller lazerle iletiliyor. Google ulaşılan internet hızını yakında 10,000 mbps’ ye(sn’ de yaklaşık 1200 mb)  taşımayı planlıyor.

Ülkemizde en başta Süperonline tarafından verilen fiber internet Google gibi 1000 mbps’ ye çıkabiliyor. Aylık 1100 lira civarında olan hizmetin iddiaya göre upload hızı sadece 2 mbps olması kafalarda soru işareti bırakıyor. Google internet hızını sınırlamasa da internet bağlantısı hızını 1000 mbps’ ye kadar arttırabildiğini belirtiyor. Google download yine de 1076 mbps’ ye kadar çıkabiliyor . Upload hızı da 300 ila  946 mbps arası değişiyor. Bu hızlar gerçekten rüya gibi olsa da Google 1000 mbps hızın çocuk oyuncağı olduğunu asıl hızın 10,000 mbps olacağını belirtiyor. 

Kaynak :

http://singularityhub.com/2014/03/05/expanded-google-fiber-to-bring-10-gigabit-internet-in-coming-years/

http://arstechnica.com/gadgets/2014/04/google-wireless-google-fiber-cities-could-get-mobile-service-but-to-what-end/

52329085937680963647 (1) google fiber internet süper hızlı

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu