Sorting by

×
BilgisayarBilimsel GelişmeDeneyselİlginç BilimMakalelerPsikolojiTıp ve Sağlık

Satranç Oyuncuları Üzerinde Yapılan Bir Araştırmaya Göre, Beynimiz 35 Yaşında Zirve Yapıyor

Institut Polytechnique Paris, Ludwig-Maximilians-Universitat München ve Erasmus Üniversitesi’nden bilim insanları tarafından yapılan yeni bilimsel bir araştırmada, insan bilişsel (kognitif) yeteneklerinin 35 yaşında zirve yaptığına ve 45 yaşından sonra düşüşe geçtiğine dair kanıt bulundu. Anthony Strittmatter, Uwe Sunde ve Dainis Zegners tarafından yapılan araştırmada 125 yıl geriye kadar uzanan satranç ustalarının yetenekleri incelendi. Araştırma Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde yayınlandı.

Daha önceki araştırmada çoğu insandan bilişsel yeteneklerin orta yaştan sonra düşüşe geçtiği ve gittikçe kötüleştiği bulunmuştu. İşte araştırmacılar, bu düşüşü gözlemlemek için profesyonel satranç oyuncularının yeteneklerini değerlendirdi.

Araştırmada 1890 ile 2014 yılları arasında 24 bine yakın profesyonel satranç oyuncusunun performansları analiz edildi. Yapılan bu analizlerin içinde 4,294 oyuncunun hareketleri incelendi ki, bunlardan 20’sinin dünya şampiyonu olduğunun da altını çizmek gerekiyor. Araştırmacıların asıl hedefi, her oyuncunun yıllar içinde değişen yetenek seviyesini ölçmekti. Onlar bunu yaparken, her oyuncunun yaptığı harekete karşılık, bilgisayarlı satranç motoru tarafından önerilen en iyi hareket değerlendirildi.

Araştırmacılar çoğu oyuncunun performansının, 20 yaşına kadar çok hızlı yükseldiğini sonra yavaş yavaş artarak yaklaşık 35 yaşlarında zirve yaptığını gösterdi. Çoğu oyuncu bu zirve pikini 10 yıl kadar koruyor ve 45 yaşından sonra yeteneği körelmeye başlıyor. Araştırmacılar oluşan grafiğin kambur şekilli bir eğri olduğunu belirtiyor.

Ayrıca, araştırmacılar son 125 yıl içinde oyuncuların performansının özellikle de gençler üzerinde arttığını buldu. Bununla beraber, 1990lara gelindiğinde, bilgisayara karşı oyunlara erişimin artmasıyla performansın da yükselişe geçtiği söyleniyor. Bilim insanları, yüzyıl öncesine göre satranççıların daha fazla maç yaparak, daha fazla tecrübe kazandığını da buldu.

Kaynak
Medicalxpress
Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu