Uzay-Zaman

SpaceX Roketi Sonunda İniş Yaptı

space x iniş

SpaceX sonunda roketini indirmeyi başararak tarih yazdı. SpaceX’in roketi 11 uyduyu alçak Dünya yörüngesine yerleştirdikten sonra Falcon 9 roket iticilerini başarıyla indirmeyi başardı.  Birkaç senedir  roket iticiyi dikey indirerek bir ilki başarmaya çalışan SpaceX sonunda, roket iticisini indirmeyi başardı.

SpaceX daha öncesin roketini iki kez okyanustaki mavnaya indirmeyi denemiş ,fakat başarısız olmuştu. Hatta son denemede roket daha fırlatırken infilak etti.  Bu kez SpaceX roketi ilk kez Cape Canaveral Florida’ya indi. Böylece artık yeniden kullanılabilir roket iticinin gelecekte maliyetleri azaltması planlanıyor.

İNİŞ

 

Peki nasıl başardılar?

Bu sefer roket iticiye ekstra ateş gücü sağlayacak bazı iyileştirmeler yaptılar. Ayrıca roket denize değil , karaya indiği için daha sert bir zemine kondu. İniş alanının geniş olmasının da bir yararı oldu tabiki.

Daha önce de Amazon.com’u kurucusu Jeff Bezos kurduğu Blue Origin roket şirketi de birkaç hafta önce roketi dikey indirmişti. Fakat Amazon’un henüz gerçek bir projesi yok sadece deneme yapıyor.  Bakalım Elon Musk daha neleri başaracak ?

Uzun Versiyon

Kaynaklar:
http://www.gizmag.com/spacex-falcon-landing-success/40996/

http://www.wired.com/2015/12/spacex-just-landed-rocket-ground-first-time/

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu