Sorting by

×
DeneyselVideobilimYeni İcatlar

SKYFLASH JET MOTORLU KANATLA UÇABİLİRSİNİZ

Hepimiz trafikte, yolda bunalıyoruz. İşte o zaman kanatlarımız olsa da uçsak gitsek deriz. Alman Fritz Unger ve bir grup arkadaşı küçük bir bütçeyle  jet motorlu bir kanat icat ettiler. Skyflash adı verilen bu kanat sayesinde belki de artık uçup istediğimiz yere gidebileceğiz.Ünlü jet adam Yves Rossy’ nin aksine, Fritz ve ekibi yerden havalanmayı umuyor.

Fritz Unger 14 yaşından beri pilot olmak ve uçaksız kuşlar gibi uçmayı istiyordu. Skyflash jet kanadı projesinde bazı reklam ve bağışlar sayesinde bu konuda çalışmalara başladılar.

Kanat aynı bir sırt çantası gibi sırta takılarak kullanılıyor ve uçmak için 2 ufak jet motoru kullanıyor. 3,5 metre genişliğindeki kanatlar üç ayrı kısıma ayrılarak daha fazla yüzey ve kalkış kuvveti sağlanmak istenmiş.

Kanat 2 mikro türbünle desteklenerek, kanatın ortasına yerleştirilmiş.

Skyflash 25 kg ağırlığında ve 25.4 cm yüksekliğinde arazi tekerleriyle çimde kalkabiliyor. 130 kg ‘ a kadar ağırlığı kaldırabiliyor.

Kontrol ise oldukça kolay. Gaz pedalı pilotun sağ elinde bulunuyor. Ayrıca ısıya dayanıklı botlar tasarlanarak,  roketin egzosu ve korunma amaçlı tasarlanmış.

Dönmek için pilot kollarını açıyor, yükselmek içinse dizlerini kırıyor. Skyflash maksimum 126 km hıza  ve 3600 metre yüksekliğe erişebiliyor. 100 km menzile sahip olan Skyflash’ da iniş oldukça tehlikeli olabileceğinden yedek paraşütte düşünülmüş.

Kanat için 3 prototip hazırlandı. Uçuş testleri ve rüzgar tüneli için 1:4 ve 3: 4 boyutunda daha küçük alüminyum modeller yapıldı.Kanatlarda kontraplak ve plastik kullanılarak maliyet düşürüldü. Bu parçalar lazer ve CNC kullanılarak üretildi.

Ağaçtan olan bu ilk model denemeler için üretildi, asıl model fiberglastan üretilecek ve daha güçlü motorlar sayesinde performansı iki katına çıkacak.

Videoda birkaç yer testini görebilirsiniz.

Kaynak : http://www.gizmag.com/skyflash-jet-propelled-wing/26355/

SkyFlash' ın kanatları yapım aşamasındayken
SkyFlash’ ın kanatları yapım aşamasındayken

skyflash-61 skyflash-60 skyflash-73

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu