Sorting by

×
DeneyselFizikİlginç BilimMühendislikVideobilim

Sesten Hızlı Giden Pinpon Topuyla Raket Delinebiliyor

Şimdiye kadar yapılan en hızlı pinpon servisi 113 km/s idi. Purdue Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünden Prof. Mark French ve lisansüstü öğrencileri tarafından yapılan hava tabancası sayesinde sesten hızlı giden pinpon topu raketi delip geçti. 1448 km hıza (1,23 mach) ulaşan pinpon topu rekor bir hıza imza atarak, raketi delip geçti.

Normalde internette benzeri videolarda pinpon topu 161-483 km/s hızla fırlatılabiliyor. Bu hava tabancaları genelde PVC su borularından yapılıyor ve atmosferik basınca dayanıklı bir zarla bir ucu kapatılıyor. Fakat gazların akışkanlığı  yasası nedeniyle havayla fırlatılan topların hızları sınırlanıyor ve ses hızını aşamıyordu.

Profesör ve  öğrenciler Laval ucu (nozzle) kullanarak gazların subsonik akışını, süpersonik akışa çevirmeyi amaçladı. Basınç kaynağı nozzle’ ın solunda yer alıyor. Bu noktada basınç ve sıcaklık yüksek, fakat hız düşük. Fakat nozzle’ ın en dar kesmine gelindiğinde ise hız ses hızına ulaşacak düzeye geliyor. Burda sıcaklık ve basınç süpersonik hıza dönüşüyor.

İşten  ses hızının üstüne geçmek için bir silah hazırlayan ekip küçük bir şov sergiledi. 3,65 metre uzunluğundaki hava tabancasının basınç haznesi lamine bantla kapatıldı. Silahı ateşlemek için haznedeki basınç bant kopana kadar arttırıldı. Profesör ve ekibi kik katlı bantta 60 psi, üç katlı bantta 90 psi basınca çıkıldığını tespit etti. Topun gidişini çekmek için yüksek hızlı kamera kullanıldı. Hız ise inanılmaz gerçekten. 1,23 Mach yani 1448 km’ ye ulaşan pinpon topu masa tenisi raketini delip geçti. Bu hız Sovyet MIG-19 savaş uçaklarının çıktığı en yüksek hıza yakın. Bu kadar yüksek hıza ulaşan bir pinpon topu ölümcül olabiliyor. Bu hızdaki bir pinpon topunun momentum ve enerjisi 32 kalibrelik ACS silahına denk.

Bilim adamları bu gibi deneylerin yeterli bilgiye sahip kişiler tarafından yapılmasını ve evde denenmemesi gerektiğini belirtiyor.

how-to-build-a-supersonic-ping-pong-gun-1 how-to-build-a-supersonic-ping-pong-gun-3 how-to-build-a-supersonic-ping-pong-gun-4 how-to-build-a-supersonic-ping-pong-gun-5

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu