Teknoloji Haber

Seagate’den Dünya’nın En İnce Taşınabilir Hardiski Seven

seagate seven

Teknoloji her gün daha fazla gelişiyor bütün cihazlar ve aletler gittikçe güçleniyor ve de tabiki inceliyor. 2000’lerde 40 gb bile çok büyük bir hafıza olarak kabul edilirken, bugün cep telefonlarında bile 128 gb hafıza görmek mümkün. İşte ünlü harddisk üreticisi Seagate CES 2015 fuarında Seagate Seven adındaki 500 gb kapasiteli , 7 mm inceliğindeki dünyanın en ince portatif hardiskini tanıttı. 2,5inçlik taşınabilir hardisk sadece 90 gram ağırlığında.

Seven yani 7 sayısı taşınabilir hardiskin kalınlığını simgeliyor. Firma daha önce de Momentus Thin ve Laptop Ultrathin HDD adıyla aynı kalınlıkta hardiskler üretse de, bunlar laptoplar vb cihazların ancak içinde kullanılıyordu.

Seagate Seven’ın içindeki hardisk 5 mm kalınlığında iken çelik dışı yüzey ile kaplandığında boyutlar,  82 x 122.5 x 7 mm oluyor. Seagate bu boyutun entegrasyon ve katılık esaslarıyla ulaşılabilecek en düşük boyut olduğunu belirtiyor. USB 3.0 port ve 46 cm’lik USB kabloyla satılacak hardisk inceliğiyle şaşırtıyor.

Hardiskin Amerika’da bu ay sonunda çıkacağı ,diğer pazarlarda da ilerleyen aylarda çıkacağı belirtiliyor.  Kaynak : Gizmag 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu