Sorting by

×
BilimKimyaTeknoloji Haber

Sadece Parmak İzinden Uyuşturucu Alımını Gösteren Test Bulundu

cocaineparmak

Yeni yayınlanan bir bilimsel araştırmaya göre, yeni non-invazif test sayesinde sadece parmak izinden kokain tayini yapılabilecek. Analyst araştırma dergisinde yayınlanan makalede, sadece parmak izinden kokainin sindirildiği ya da dokunulduğu anlaşılabiliyor.

Surrey Üniversitesi’nin liderliğinde Hollanda Adli Tıp Enstitüsü, Ulusal Fizik Laboratuvarı (İngiltere), Londra Kraliyet Koleji ve Sheffield Hallam Üniversitesi’nden(İngiltere) araştırmacılar kütle spektroskopisi teknikleri kullanarak parmak izinden uyuşturucu tedavi servislerini analiz etti.  Parmak izleriyle tükürük numuneleri karşılaştırılarak iki test doğrulandı. Önceki parmak izi testlerin benzer testler ancak kişinin kokaine dokunup dokunmadığını gösterirken, yeni yöntem uyuşturucuyu kullanıp kullanmadığını gösteriyor.

“Biri kokain aldı mı, gaytasında benzoylecgonine ve methylecgonine izine rastlanır ve bu kimyasal indikatörler parmak izinin kalıntılarında bulunur,” diyor başyazar Surrey Üniversitesi’nden Dr Melanie Bailey. Desorpsiyon Elektrosprey İyonizasyon(DESI) tekniğiyle püskürtülen sprey, eğer bu maddeler varsa belirlemeye yarıyor.  DESI tekniğinin pek çok adli uygulaması var, fakat bunları uyuşturucu kullanımına dair veriler sağlamıyor.

Araştırmacılar bu yeni testin geniş alanda uygulamalarının olacağını düşünüyor. Normalde uyuşturucu testi gözaltı servislerinde, hastanelerde, hapishanelerde, mahkemelerde ve diğer emniyet güçlerinde yer alıyor. Buna rağmen, geleneksel test yöntemlerinin sınırları var. Örneğin, kan testleri için eğitimli kadro ve idrar testlerin bazı mahremiyet konuları önem taşıyor. Ayrıca vücut sıvıların testleri , biyolojik tehlikeler içerebiliyor, saklama koşulları ve imha metotlarında problemler olabiliyor. Ayrıca bu testler genelde tesis dışında olmayı gerektirebiliyor.

“Bu metodun güzelliği ise, non-invazif ve kan ve tükürük testlerinden daha hijyenik. Ayrıca yanılma payı yok . Testin doğası gereği parmak izinden alınıyor,” diyor Dr. Bailey.

Bu teknolojinin geliştirilmesiyle önümüzdeki on yılda portatif uyuşturucu testleri çıkacaktır.

Mevcut kütle spektrometreleri portatif olmasa da,üreticiler portatif kütle spektrometreleri üzerinde çalışıyor. Bu sayede uyuşturucu testleri daha güvenilir şekilde yapılabilecek.

Araştırma Referansı :

  1. Melanie Bailey, Robert Bradshaw, Simona Francese, Tara La Roche Salter, Catia Costa, Mahado Ismail, Roger Webb, Ingrid Bosman, Kim Wolff, Marcel de Puit. Rapid Detection of Cocaine, Benzoylecgonine and Methylecgonine in Fingerprints using Surface Mass Spectrometry. The Analyst, 2015; DOI: 10.1039/C5AN00112A
Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu