Sorting by

×
BilimMakalelerTıp ve Sağlık

KOKAİN BAĞIMLILIĞI LAZERLE BEYİNDEN KAZINDI

Pek çok yasa dışı uyuşturucu gibi, kokainde aşırı derece bağımlılık yapan bir uyuşturucu. Fakat son araştırmalara göre,  kokain gibi uyuşturucu bağımlılıklarını kafa derisinden lazerle silmek mümkün. San Francisco Ulusal Sağlık Enstitüsü Ernest Gallo Klinik ve Araştırma Merkezi’ den yürütülen araştırmada, fareler üzerinde başarılı denemeler yapıldı. Bilim adamları farelerin beynine lazer atımı yaparak, kokain bağımlığını sonlandırabildiler. Yani kokaini kafanızdan kazımak mümkün gözüküyor.

Bilim adamları ışığa duyarlı olarak bilinen rodopsin proteinini, farelerin prefrontal kortekslerine genetik mühendisliğiyle yerleştirdi.Böylece bu bölgede lazerle floresan ışıması sağlandı. Prefrontal korteks bağımlıların gereksinim noktasının bulunduğu yer. Yani kişi yoksunluk çektiğinde bu bölge devreye giriyor.

Kokain bağımlılığı sağlanan farelerin beynine yerleştirilen fiber optik kablolara lazer ışını verilerek nöronlar aktif hale geldi. Bu nöronlar uyarılarak  uyuşturucu arama davranışı aniden bitirilmiş oldu.

lasercocaine-0
Yeşil bölge sıçanlarda, prefrontal kortekste ateşlenen nöronları gösteriyor.

Fakat lazer ışığı kesildiğinde, fareler tekrardan bağımlı hale gelmiş oldu. Bu araştırma gösteriyor ki, hem bağımlı farelerde ve hem de bağımlı insanlarda düşük prefrontal korteks aktivitesi  mevcut.

Tabi bu gelecekte kokain bağımlılarının kafalarında lazerlerle gezmesi anlamına gelmiyor. Bilim adamları transkraniyal manyetik stimülasyon (TMS) tekniğiyle benzer bir etki yaratılarak beynin kafa derisine elektro manyetik alan uygulanmasının etkili olacağını düşünüyorlar.

İnsan denemelerinin yakında başlayacağını  ve prefrontal kortekse transkraniyal manyetik stimülasyon (TMS) tedavisinin sübjelerde deneneceği belirtiliyor.

 

Kaynak : http://www.ucsf.edu/news/2013/04/104831/laser-light-zaps-away-cocaine-addiction

Araştırma Referansı : 

  1. Billy T. Chen, Hau-Jie Yau, Christina Hatch, Ikue Kusumoto-Yoshida, Saemi L. Cho, F. Woodward Hopf, Antonello Bonci. Rescuing cocaine-induced prefrontal cortex hypoactivity prevents compulsive cocaine seekingNature, 2013; DOI: 10.1038/nature12024
Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu