Sorting by

×
MekatronikVideobilim

M-Blocks Robot Küpler Voltran Gibi Birleşerek Farklı Şekiller Oluşturuyor

Robot küplerden oluşan bir ordu düşünün,  birbirleriyle kenetlenerek veya üst üste dizilerek ve sanki Voltran gibi birleşip daha büyük bir robot oluşturabilen bu robot küpler oldukça etkileyici. MIT’den (Massachussets Instrument of Technology- Massachussets Teknoloji Enstitüsü)  robotik üzerine çalışan bir ekip, kendi kendine birleşen robot küplerden oluşan bir ordu oluşturmayı başardılar.

M-Blocks adı verilen bu küpler MIT’ den John Romanishin, Daniela Rus ve Kyle Gilpin tarafından yaratıldı.

Her küpte yer alan elektronikler birbiriyle uyumlu bir şekilde çalışıyor. Küplerde 20,000 rpm’e kadar dönüş hızına sahip volan bulunuyor.  Kübün içindeki volan aniden durunca, dönüş yönünde aktarılan moment nedeniyle küp takla atarak hareket ediyor. Ayrıca küplerin yüzlerinde bulunan mıknatıslar küpler birbirine temas edince kenetleniyor.

Küplerdeki mıknatısların aynı kutupları birbirine denk geldiğinde birbirlerini iteceklerinden, silindirik mıknatıslar tasarlanmış. Küpler birbirini itince zıt kutuplar eşlenerek birbirine yapışıyor. Aynı zamanda küpler çok hızlı hareket ederek, hızlı bir şekilde birleşiyor.

İlk prototipler zeminde yuvarlanabiliyor, birbirinin üstüne zıplayabiliyor ya da tersken bile hareket edebiliyor.

Bilim adamları bugünlerde 100’e yakın küp yaratarak bunların birbirini tanıyarak otomatik olarak masa, sandalye veya merdiven gibi eşyalara nasıl dönüşebileceğini görmek istiyorlar. Böylece küpler aynı Transformers dönüşebilecek.

Araştırmacılar bu küpler sayesinde afet bölgelerine, tehlikeli alanlara  yönlendirilerek kurtarma operasyonlarında yer alabileceklerini umut ediyorlar.  Ayrıca bu robotların dönüşerek inşaatlar için iskeleler oluşturulabileceği de düşünülüyor. Geliştirme aşamasındaki M-blocks küplerine ışık, kamera ya pil paketleri eklenebilecek.

Videoda küplerin başardığı inanılmaz şeyleri görebilirsiniz.

Kaynak . http://www.gizmag.com/m-blocks-robotic-cubes/29281/

m-blocks robot küpler 2-gerçek bilim

m-blocks robot küpler-gerçek bilim

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Tek Köşesinde Duran Robot Küp - FineDO !FineDO !

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu