Sorting by

×
Teknoloji HaberVideobilimYeni İcatlar

HoloVision İle Evinizde Gerçek Boyutta Hologram İnsanlar Olacak

Geleceğe Dönüş 2  “Back to the Future 2”  filmindeki gibi bir köpekbalığını ya da Prenses Leyla karakterinin hayata geçmiş hologramlar olduğunu düşünün.  Günümüzde bazı holografik  projektörler olsa da bunlar halen evrensel olarak kabul gören, evlerimize kadar gelmiş teknolojiler değil. Fakat yakında bu değişmek üzere, yakında evinizde kendi boyunuzda hologramlar görebilirsiniz.  Yani her teknoloji hayranının düşlediği bu holografik karakterler yakında evimizde bize rehberlik edebilir, eğlendirebilir hatta yeni şeyler öğretebilir. Ayrıca böyle bir monitör de çok kullanışlı olabilirdi. Şirketin tasarladığı air touch teknolojisi sayesinde bu da mümkün olacak gibi gözüküyor.

İşte Provision 3D Media firmasının üreteceği HoloVision adlı ürün,  projeksiyondan cama yansıtılan bir kuazi-hologramdan ziyade , gerçekten filmlerde gördüğümüz havada yüzen holografik görüntü olacak. Özellikle oluşan görüntü yaklaşık 2 metre boyutunda bir hologram olduğundan evde kendi boyunuzda bir imajın olması heyecan verici olsa gerek. Sanki bilim-kurgu filmlerinden fırlamış gibi görünen bu hologram renkli  olduğundan evinizi dolduran yeni bir kişilik gibi aslında.

Bazı sınırlamalar olsa da oturma odanızda sizin boyunuzda duran güzeller güzeli bir kızın ya da yakışıklı bir erkeği hologram da olsa kucaklayabileceksiniz.  İşte bu devrimsel teknoloji yakında gerçekleşmek üzere. Hatta HoloVision bu hologram kameralarından evinizin her yerine döşerseniz evinizde sizinle dolaşan bir hologram yaratmanız işten bile değil.

Bazı sınırlamaları bir kenara bırakırsak, HoloVision bu teknolojiyi nerdeyse hayata geçirmek üzere. İşte HoloVision projesinin arkasındaki şirket  Provision 3D Media, 950.000 dolarlık bu Kickstarter projesinin bayadır devam ettiriyor. Şirketin en büyük amacı insan boyutunda hologramı hayata geçirmek. Provision ‘ un bu projesi küçük ve büyük boyutlarda projelerle devam ederek yakında hayatımızın bütün alanlarında yer alan Tony Stark’ ın stüdyosu gibi bir ortamı hayatımıza geçirecek.

Şimdilik sadece full boyutta Prenses Leyla hologramı yapılsa da yakında hayatımıza geçecek bu teknoloji pek çok  yeni teknolojiye imkan verecek. Arabalardan , kiosklara her alanda hologramlardan yararlanabileceğiz.

Bakalım yakında evimizde muhabbet edebileceğimiz ünlüler olacak mı ?

http://youtu.be/xUJ-y4qP3dE

hologram gerçek havada

 

http://youtu.be/i16MO3pzjmQ

 

Kaynak : http://www.dvice.com/2013-7-26/life-sized-human-holograms-could-soon-grace-your-living-room

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu