Sorting by

×
VideobilimYeni İcatlar

CES 2014′ te İnanılmaz Teknoloji iOptik Arttırılmış Gerçeklik Lensi

Google Glass geçtiğimiz yıl en çok konuşulan icatlardan biri olsa da  Google’ın International Consumer Electronics Show (CES) 2014′ te , yani uluslararası tüketici elektroniği şovunda ilk kez sergilenen ve hiç duyulmamış yeni bir rakibi var artık. Washington tabanlı Innovega firmasının ful fonksiyon iOptik adlı prototipi, baş üstü göstergeyi kontakt lense yansıtıyor. Evet yani artık arttırılmış gerçeklik (augmented reality) teknolojisi çağ atlıyor. Lensleri kullanmak fikri oldukça fütüristik görünse de teknoloji aldı başını yürüyor. Görevimiz Tehlike 4′ de buna benzeyen bir lens vardı aslında.

Innovega şirketi 2012’de son zamanlarda robotlarıyla adını sıkça duyuran DARPA ( Savunma Amaçlı Geliştirilmiş Araştırma Projeleri Ajansı ) ile savaş alanları için iOptik prototipini geliştirmek için kontrat yapmış. Teknoloji askeri amaçlı kullanım dışında pek çok farklı uygulamada kullanılabilir.

iOptik sistemi her ne kadar mükemmel gözükse de, Google Glass’ tan daha ileri değil. Halen bir gözlüğe ihtiyaç duyuyor. Sanki mikro bir ekran gibi çalışan gözlük, görüntüyü kontakt lensinize aktarıyor, gerçek dünyayla sanal dünyayı birleştiriyor.

Şirketin verdiği bilgiye göre bu teknoloji sayesinde gözünüzün önündeki nesneleri yakınlaştırdığından diğer ekranlarda olduğu gibi nesnenin ilüzyonu oluşarak görüşünüzü engellemiyor.

ioptik_arttırılmış gerçeklik

Kontakt Lenslere ilave edilen mikro bileşenler sayesinde yakınlaştırma mümkün oluyor. Gözlüğün camından yansıyan ışık gözbebeğinizden geçerek, gözünüzün retinasına düşüyor. İşte bu esnada retinanızda iki ayrı resim birleşerek entegre resim ya da arttırılmış gerçeklik oluşuyor. Tabi oldukça hızlı olduğundan farkedilmeyecektir.

iOptik Amerikan Yiyecek İlaç Kuruluşu FDA’ den geçtiği takdirde 2014 sonu ya da 2015 başında tüketiciye sunulabilir.

Bu gözlükler güneş gözlüğü gibi gözüküyor, belki de değişik oyunlar ve uygulamalarla bugün kafamızı bile kaldırmadığımız cep telefonu ekranları bunlara dönüşebilir.

Videoda Görevimiz Tehlike 4 ‘de kontakt lensi görebilirsiniz.

lens

Kaynak: http://www.gizmag.com/ioptik-ar-contact-lens-ces/30310/

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu