ElektronikTeknoloji HaberVideobilimYeni İcatlar

PaperFold Katlanabilir Dönüşebilir E-İnk Telefon Prototipi

paperfold akıllı telefon

Artık akıllı telefonlar gerçekten hayatımızın vazgeçilmez bir parçası oldu. Telefonlara her geçen gün yeni bir özellik eklense de, giderek büyüyor ve işlevleri bir süreden sonra yetmiyor. Esnek ve kavisli ekranları görmemize rağmen, halen cebimize sığan büyük bir ekran yoktu ta ki PaperFold katlanabilir telefonu görene kadar. Evet Samsung’un daha önce Youm olarak tanıttığı fakat henüz üretimine geçmediği bu teknolojiyi artık PaperFold ile somut bir şekilde görebiliyorsunuz. PaperFold katlanabildiğinden, ergonomik olmasının yanında fonksiyonellik de kazanıyor.

PaperFold’un tasarımında manyetik menteşeler ve hafif elektronik mürekkepten ekranlar kullanıldı. Ayrıca bu ekranlar telefona eklenerek veya çıkarılarak telefonun şekli değiştirilebiliyor. Ekranı büyüterek, belgeler, haritalar gibi daha büyük dökümanlar okunabiliyor. Bu sayede daha geniş bir bakış açısı kazanabiliyorsunuz. PaperFold aynı bir harita gibi çalışıyor aslında, şekil değişince telefonun özellikleri de değişiyor.

PaperFold menteşelerindeki sensörler telefona bir ekran eklendiğinde veya çıkarıldığında anlayarak ekrandaki içeriği aktarıyor. Örneğin, sadece bir ekranda mini resimler varken, ikinci bir ekran eklediğinizde birinci ekrandaki herhangi bir resmi diğer ekranda büyük olarak görüntüleyebiliyorsunuz. Üçüncü bir ekranda fotoğraf düzenleme araçları görebilirsiniz. Ya diğer ekran ikinci ekranların altına eklenince klavye olarak aynı bir laptop gibi çalışabiliyor.

PaperFold’daki harita fonksiyonelliği ile göze çarpıyor. Örneğin Google Maps’te bir ekrana diğer ekranları ekleyerek aynı kağıt haritalar gibi bir harita görünümü elde edilebiliyor. Hatta haritayı konveks yaparsanız Google Earth görümüne geçirebilirsiniz. Ya da telefonu mimari bir modele dönüştürüp 3D baskısını alabilirsiniz. Bu bir prototip olsa da şimdiden oldukça geniş bir ufka sahip olacağı açık.

Kaynak : Dvice

 

 

katlanabilir telefon e-ink-gerçek bilim paperfold-akıllı telefon-gerçekbilim paperfold-katlanabilir telefon-gerçekbilim

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu