GenelREKLAMTeknoloji Haber

Powerbank Seçerken Bunları Bilmelisiniz!

Powerbank, bir diğer adı ile güç bankası, cep telefonu, tablet, fotoğraf makinesi ve müzik çalar gibi teknolojik cihazların pil dolumunu gerçekleştirebileceğiniz taşınabilir bir şarj cihazıdır. Güç bankaları genellikle akıllı telefon boyutlarında ya da akıllı telefonlardan biraz daha büyük bir forma sahiptir. Kablolu ve kablosuz olarak iki farklı şarj seçeneği sunan cihazların belirli modellerinde tek, iki ya da ikiden fazla şarj girişi bulunur. Taşınabilir batarya dolum cihazlarının mAh değeri ne kadar yüksekse cihazın şarjı da o kadar uzun süre gider. Philips, Xiaomi, Anker ve Duracell gibi markaların kullanıcılara sunduğu cihazlar, sabit bir elektrik bağlantısına erişemediğiniz durumlarda kurtarıcı görevi üstlenir. Powerbank modelleri, 10000 mAh, 20000 mAh, 30000 mAh ve 50000 mAh gibi farklı değerlere sahiptir. Powerbank mAh birimi, cihazın saatte kaç miliamper kullandığını ve cihaza bu değeri ne kadar sürede aktardığını belirler. Siz de powerbank fiyatlarını inceleyerek modelleri mAh değerleri ve kullanım şekilleri üzerinden karşılaştırabilirsiniz. Güç bankalarının kendi bataryaları da tıpkı diğer elektronik cihazlar gibi belirli bir kullanım sonrasında doluma ihtiyaç duyar. Cihazı şarj etmek için laptop, masaüstü bilgisayar ya da prizlerden yardım alabilirsiniz. Bilgisayar üzerinden şarj edebilmek için iki cihazla da uyumlu bir kablo edinmeniz gerekir. Prizlerde ise batarya dolumu, kablo çıkışına uyumlu bir adaptör yardımıyla gerçekleştirilebilir.

Powerbank Alırken Dikkat Edilecekler

Gündelik hayatın yoğun temposunda telefon gibi elektronik cihazların şarj edilebilmesi için her zaman priz ya da sabit bir elektrik kaynağı bulmak mümkün olmayabilir. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte elektronik cihazların kullanım alanları da çeşitlenir. Örneğin gün içinde birçok kişi tarafından sıkça kullanılan akıllı telefonlar, yoğun kullanım sonrasında batarya dolum ihtiyacı duyabilir. Powerbank 50000 mAh değeri gibi farklı güç kapasitelerine sahip olan modeller, kompakt tasarımları ile ihtiyaç duyduğunuz her an cihazınızın pil dolumu ihtiyacını karşılar. Farklı sayıda çıkış destekleri bulunan cihazları satın alırken, sahip olduğunuz batarya ile çalışan diğer elektronik aletlerinizin kullanım sıklığına dikkat etmeniz gerekir. Birçok akıllı telefon, C tipi USB yoluyla şarj edilebilir. Micro USB ya da A tipi bir şarj girişine sahip olan bir cihaz için tercihlerinizi bu girişleri destekleyen powerbanklerden yana kullanabilirsiniz. Kaliteli bir powerbank edinerek, prize bağlı kalma ya da priz arama zahmetinden kurtulabilir; günün her anı mobil cihazlarınızın ihtiyaç duyduğu bataryayı karşılayabilirsiniz. Powerbank önerilerini inceleyerek birçok markanın zengin mAh değerleri ve giriş sayıları üzerinden sunduğu modeller hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Powerbank İle Pratik Şarj Dolumu

Telefon, tablet, müzik çalar ve fotoğraf makinesi gibi batarya ile çalışan elektronik cihazları sabit elektrik akımına ihtiyaç duymaksızın şarj edebilen ve taşınabilir özelliği bulunan cihazlar, powerbank nedir sorusunun yanıtı olarak gösterilebilir. Powerbankler farklı mAh birimleri üzerinden kullanıcılara sunulur. Sıkça seyahat eden ya da şehir içi yolculuk yapan kişiler için olmazsa olmaz elektronik aksesuarlardan biri olan güç bankası alternatifleri, kablolu ya da kablosuz bir şekilde elektronik cihazların batarya dolumunu gerçekleştirebilir özelliktedir. Powerbank 30000 mAh değeri gibi farklı birimlerle donatılan cihazlar, hafif tasarımı ve kolay taşınabilme özelliğiyle gün boyu size ve cihazınıza eşlik eder. Şarjı azalan taşınabilir cihazlara ek güç sağlayan güç bankaları, çeşitli tasarım seçenekleri ile geniş bir kitleye hitap eder. Powerbank seçiminde sahip olduğunuz cihazların powerbank girişleri ile uyumlu olup olmadığına dikkat ederek powerbankten alacağınız verimi ikiye katlayabilirsiniz. Cihazın kaç saatte şarj olacağı, mAh değerine ve şarj edilecek adaptöre göre değişiklik gösterir. Yüksek mAh değerli modeller, düşük mAh değerli olanlara göre daha uzun sürede %100 şarj olabilir; fakat daha uzun süreli bir performans gösterir. Taşınabilir şarj aletinin batarya kapasitesi ve adaptörün amper değerlerini karşılaştırarak tahmini dolum süresini öğrenebilirsiniz.

En Çok Tercih Edilen Powerbank Çeşitleri

  • Philips Slim 77WH 20000 mAh

Philips Slim 77WH model 20000 mAh powerbank, 130x70x22mm boyutlarına sahiptir. Tasarımında LED ekran da barındıran model, cihazın şarj seviyesini öğrenmenize yardımcı olur. Lityum iyon pil türü kullanılan 77WH; bir adet C tipi, bir adet A tipi, bir adet de Micro USB girişine sahiptir. USB çıkışı yani powerbankin dolum işlemi, yalnızca C tipinden yapılabilir. Qualcomm Quick Charge özelliği, cihazınızı 4 kat daha hızlı bir şekilde şarj etme avantajı sunar. 18 W şarj gücü ile akıllı telefonların yanı sıra tablet ya da fotoğraf makinenizin de güvenli bir şekilde batarya dolumunu gerçekleştirebilirsiniz. Philips Slim 77WH powerbank 20000 mAh, tam dolu iken akıllı telefonları ortalama 4-5 kez şarj edebilen bir güçtedir ve telefonun bataryasını yaklaşık 1 saat içerisinde %100 şarja getirebilir. Birçok Philips powerbank modeli, tasarımında LED ekranlı şarj göstergesine sahiptir. Bu LED ekran sistemi ile güç bankasının kendi bataryasının şarj kapasitesini öğrenebilir, tüm mobil cihazlarınızı gün boyu pilinden endişe duymaksızın kullanmaya devam edebilirsiniz. Philips, bu modelinin yanı sıra DLP adındaki seri içerisinde de farklı mAh birimleri ve USB çıkış özellikleri bulunan zengin powerbank alternatiflerine sahiptir. Philips powerbankleri inceleyerek ihtiyacınıza yönelik modeli kolaylıkla bulabilirsiniz. Philips taşınabilir şarj aletlerinin 10000 – 50000 mAh aralıklarında birçok farklı birim değeri bulunur. Markanın tasarım ve mAh değer çeşitliliği, her ihtiyaca ve kritere hitap eder. Uzun yolculuklarda ya da yoğun geçen günlerde markanın taşınabilir şarj aletlerini tercih ederek dilediğiniz cihazı kesintisiz bir şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz. Philips marka güç bataryalarının kullanım kılavuzuna göz atarak telefon, tablet ya da fotoğraf makinelerini tahmini ne kadar sürede ve kaç tur şarj edebileceğini öğrenebilirsiniz.

  • Xiaomi Redmi 20000 mAh

Akıllı telefon boyutunda ve oldukça sade bir tasarıma sahip olan Xiaomi Redmi 20000 mAh harici şarj cihazının 2 farklı USB-C tipi girişi bulunur. Siyah ve beyaz renk seçenekleri üzerinden kullanıcılara sunulan model, aktive tuşuna iki kere basıldığında çok düşük şarja sahip olan cihazlara hızlı batarya dolumu gerçekleştirme özelliğine sahiptir. Bataryasında lityum polimer kullanılan model, iki adet micro USB çıkışa da sahiptir. Xiaomi Redmi bataryasının dolumu ise micro USB çıkış üzerinden gerçekleştirilir. 18 W çıkışlı model, tam dolu olduğunda iPhone model telefonları 5 tur, Xiaomi telefonları modeline bağlı olarak 3.5 – 4.5 turda tam şarj edebilen bir kapasitededir. Cihaz, aynı anda iki farklı teknolojik aygıtın batarya dolumunu gerçekleştirebilir.

  • Anker PowerCore 10400 mAh

Hafif yapılı powerbank tavsiyeleri içerisinde yer alan Anker PowerCore 10400 mAh, aynı birimde miliampere sahip olan diğer güç bankalarına nazaran %30 daha hafiftir. 240 gr ağırlığı bulunan cihaz tam dolu iken iPhone telefonları yaklaşık 5 tur, Android cihazları yaklaşık 2.5 – 3 tur, tabletleri ise 1 tur tam dolacak şekilde şarj edebilir. Ergonomik bir dizayna ve mat dış bir yüzeye sahiptir. Çarpma, vibrasyon ve ısı testlerinden geçirilen Anker PowerCore, VoltageBoost teknolojisi ile kablo direncini düşürmek amacıyla kabloya uygun akımı aktarır. PowerIQ özelliği ise orijinal akım değerini algılar ve cihazın maksimum ulaşabileceği şarj hızına göre batarya dolumunu gerçekleştirir. Panasonic pil hücrelerinin ve Sony mikroçiplerin kullanıldığı modelde kısa devre ve yüksek voltaj koruması bulunur. 5 W birim enerjiye sahip olan Anker powerbank, iki farklı A tipi USB girişi ile aynı anda iki cihazı şarj edebilir özelliktedir.

  • Duracell 10050 mAh

Pil alanında öncü marka Duracell, sunduğu taşınabilir şarj cihazı tasarımları ile her cihazın gün boyu aktif kalmasını hedefler. Duracell 10050 mAh kapasiteli taşınabilir batarya dolum cihazı, bir USB C, bir de USB A girişine sahiptir. İki cihazı aynı anda şarj edebileceğiniz model, düşük seviyeli şarj özelliği sayesinde, Bluetooth kulaklık gibi düşük Watt birimlerine ihtiyaç duyularak batarya dolumu yapılması gereken cihazları güvenli bir şekilde şarj eder. Cihaz, portatif boyutları ile kabin bagajında taşınabilir ve USB bazlı tüm cihazlar ile uyumludur. Duracell 10050 mAh güç bankasını aynı anda duvar prizine ve telefon ya da herhangi bir cihaza bağlayabilirsiniz. Paralel şarj olarak adlandırılan bu özellik, ilk olarak harici cihazı, daha sonra ise powerbankin bataryasını doldurur. USB C Power Delivery ve Qualcomm 3.0 hızlı şarj özelliğinden faydalanarak dilediğiniz elektronik aletin enerjisini hızlı bir şekilde geri kazandırabilirsiniz.

  • Samsung EB-P1100B 10000 mAh

Hem Samsung’un telefon ve diğer teknoloji ürünlerini hem de farklı markaların teknolojik cihazlarını güvenli bir şekilde şarj edebileceğiniz Samsung EB-P1100B 10.000 mAh powerbank, iki C tipi USB ve bir micro USB girişe sahiptir. Aynı anda çift cihaz dolumu gerçekleştirebilen modelin gümüş ve pembe renkli tasarım seçenekleri bulunur. 220 gr ağırlığında ve 14 mm genişliğindeki powerbank, taşıma kolaylığı sunarak çantanızda ya da çalışma alanınızda alandan tasarruf etmenize yardımcı olur. Standart şarjda 315 dakika, hızlı şarjda 220 dakika kesintisiz dolum imkanı bulunan Samsung taşınabilir batarya, Çıkış Aşırı Akım Koruması (OCP) teknolojisi ile şarj olacak cihazın aşırı akımdan etkilenmesini önler. Cihaz, Quick Charge 2.0 versiyonu destekler. Hızlı şarj özelliği, yalnızca tek bir cihaz powerbanke bağlandığında kullanılabilir.

Powerbank ve Cihaz Uyumluluğu

Powerbank fiyatları ürünün modeli, mAh değeri, sağladığı teknolojik özellikler, pil türü ve hızlı dolum özelliğine bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Markaların kullanıcılara sunduğu güç bankası alternatifleri arasında da fiyat farkına rastlamak mümkündür. Kablo bağlantılı modeller kısa bir kablo ya da cihazın sahip olduğu ana kablo yardımıyla bağlantıyı gerçekleştirirken, kablosuz modeller Bluetooth ya da Wi-Fi yoluyla cihaz ile senkronize olarak şarj işlemini tamamlar. Kablosuz modellerde cihazı powerbank ile temas ettirmeniz ya da aralarındaki mesafeyi yakın tutmanız gerekir. Güç bankası satın alırken, sahip olduğunuz cihazların ve güç bankasının çıkışlarının uyumlu olup olmadığına dikkat etmeniz önerilir. Düşük mAh değerli bir powerbank, tablet gibi daha büyük bataryaya sahip olan cihazları daha uzun bir sürede şarj edebilir. Tablet ya da profesyonel fotoğraf makinesi gibi cihazlar için 50000 mAh kapasiteli alternatiflere göz atabilirsiniz. Powerbank çeşitlerinin mAh değeri, tam dolumda istenilen cihazın ne kadar zamanda ve kaç tur şarj edebileceğine işaret eden bir değerdir. MAh değeri ne kadar yüksekse, dolum turu sayısı ve dolum hızı o kadar artar. Çoklu şarj girişine sahip olan seçenekler ile aynı anda birden fazla elektronik cihazınızı hızlı bir şekilde şarj edebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen sitenin tek gelir kaynağı olan reklamları görmezden gelmeyin, adblock ücretsiz websitelerini bitirecek tek şeydir.