MühendislikTeknoloji HaberVideobilimYeni İcatlar

Artık Bisiklet Sürücüleri De Arrtırılmış Gerçeklikten Yararlanacak

senth-in1-14

Bir akıllı telefona bakarken bisiklet sürmek yapılabilecek en güvenli ve akıllıca şey değildir maalesef. Siz telefonu kullanabilmek için bisikleti kenara çekerken; Çinli üretici Insenth, özellikle bisiklet sürücüleri için artt gerçeklik gözlüğü tasarladı. Senth IN1 denilen bu gözlükler; kullanan kişilerin sadece aramalar yapmasına ve gelen çağrıları almasına değil, aynı zamanda müzik seçmelerine, fotoğraf çekmelerine, yön tarifi almalarına ve daha bir çok şeye uygun bir şekilde tasarlandı.

Senth IN1 aynı zamanda kullanıcının iOS’una veya Bluetooth aracılığıyla Android telefonuna bağlanabiliyor Google Glass gibi,kullanıcının görüş alanının alt köşesinde küçük ve şeffaf bir video yansıması da eklenebiliyor. Kullanıcılar bu sistemi uzaktan kontrol seçenekleriyle yani ses komutlarıyla, baş hareketleriyle veya gözlüğün sapı dokunmatik yanal ekranla da kullanabiliyor.

HD bir kamerayla birlikte (720p/30fps), mikrofon ve hoparlörle, Senth IN1 aynı zamanda bir GPS ünitesi gibi ivmeölçer, jiroskop, manyetometre, ışık ölçen bir sensör ve bir barometrik altimetre içeriyor.  Güç ise şarj edilebilen bir lityum-polimer USB pili ile sağlanıyor, kısacası 5 saatlik bir yoğun kullanım için de ideal.

senth-in1-10 sanal bisiklet gözlüğü

Sözü geçtiği gibi, gözlükler eşleştirilmiş telefondan gelen aramaları bildirebilmekte, kullanıcıların müzik arşivine ulaşmasını sağlamakla, vasıtasıyla arama yapmasına, görüntü veya video çekmesine (1 GB RAM mevcut) ve ekran üstünde yön bildirimleri almasına da yardımcı olmakta. Ek olarak; bununla birlikte, gözlükler sürüş sırasında bisikletin durumunu (mevcut hız,kat edilen uzaklık,yakılan kaloriler vb.) gösterebilmekte, baloncuk olarak ekranda beliren ve gözlemlenebilir uzaklıktaki diğer kullanıcılara da mesaj bırakabilmekte, güzergahı planlayabiliyor/kaydedebiliyor ve karşıdan gelen araçlar hakkında uyarılar verebilmektedir. ANT+ kablosuz protokolünü kullanarak, kalp atış hızı ölçüm cihazı ve güç ölçer türünden üçüncü seviye cihaz parçalarıyla da bağlantı kurulabilmekte.

Gözlükler aynı zamanda hava koşullarına (rüzgar,soğuk,yağmur vs.) dayanıklı bir şekilde tasarlandı. Kısacası, yağmurdan düşen küçük su damlacıklarının bu gözlüklere zarar vermemesi gerek. Gözlüklerin aynı zamanda değişik sürüş şartlarından dolayı, birbiriyle değiştirilebilir küçük cam mercekleri bulunmakta.

Şu anda Insenth, Indiegogo’da Senth IN1 gözlüklerinin seri üretimi için bağış kampanyası var. 249 dolara kefalet vermek karşılığında, bir çift uzaktan kontrol cihazı ve 4 lens alabileceksiniz. Tabi üretilirse…

Gözlüklerin kullanımını görmek için videoya göz atabilirsiniz.

Kaynak: Insenth,Indiegogo.

http://www.gizmag.com/senth-in1-ar-cycling-glasses/39009/

 

Daha Fazla Göster

Kağan Burunsuz

Ankara doğumlu 15 yaşında bir lise öğrencisiyim. İnsan uygarlığıyla ilgili araştırmalar yapıyorum. Genel konular olarak Dil ve Tarih'e meraklıyım. Ayrıca Bilim ve Uluslararası ilişkilere de merakım var. Üzerinde durduğum, güncel olarak takip ettiğim konular genellikle insanlığın kökeni hakkında yapılan araştırmalar ve dillerle ilgili ufak ama detaylı konulardır. Zamanım oldukça sizlere bu konular hakkında bilgi vermek için uğraşacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu